AMERİKA’DA DİL OKULLARI

Neden Amerika’da dil eğitimi?

Amerika İngilizce öğrenmek için en popüler ülkelerin başında gelir. Yabancı dil eğitimini Amerika’da almaya karar veren öğrenci artık okul ve şehir konusunda tercih yapmalıdır. Yurtdışında dil eğitimi alanında Amerika dünyanın en popüler ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Amerikan sineması, Amerikan yazılım programları, Amerikan ürünleri, Amerikan edebiyatı ve medyasının dünyadaki etkinliği ve gücü Amerikan İngilizcesinin de dünyada en yaygın kullanılan aksan olmasını sağladığı bir gerçektir. Bundan dolayı da yurtdışı eğitim, dil eğitimi de dahil olmak üzere yurtdışında master, yurtdışında sertifika ve yurtdışında üniversite konusunda Amerika en çok tercih edilen ülke durumundadır.

Okul tercihini almak istediğiniz eğitim türü ve ayırmayı düşündüğünüz bütçeye göre yapabilirsiniz. Şehir tercihinizi ise ilgi alanlarınız, hobileriniz ve kişiliğiniz belirleyecektir. Geniş bir yüzölçüme sahip olan ABD’de eyaletler arasında kanunlar bile farklılık gösterirken, yaşam koşulları hatta iklimler bile oldukça farklıdır. Amerika’da hemen hemen her eyalet ve şehirde dil okulu bulabilmek mümkündür. Özel dil okulları yanında üniversitelerin bazıları da kendi bünyelerinde dil eğitim programları sunarlar. Bunun yanı sıra üniversite kampüsünde yer alan özel dil okulları da vardır. Özellikle üniversite ya da yüksek lisans eğitimini Amerika’da devam ettirmeyi planlayan öğrenciler için üniversite kampüsünde eğitim almak avantajlı olacaktır. Yine bu öğrenciler için genel ingilizcenin yanı sıra Amerikan eğitim sisteminin bir parçası olan TOEFL, GMAT, GRE vb. sınav hazırlık kursları da dil okullarında sunulmaktadır.

 

Amerika’da dil eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için Alternatif Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanlarıyla görüşebilirsiniz. Alternatif, Türkiye’den Amerika’ya en uzun süredir ve en çok öğrenci gönderen yurtdışı eğitim danışmanlığı kurumlarının başında gelir. Alternatif, Amerika’nın en önde gelen okullarının temsilcisi olup Amerika’da her yıl yapılan dünyanın en büyük eğitim organizasyonu NAFSA’nın katılımcısıdır.

 

Amerika’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Amerika’da dil eğitimi alan öğrencilerin öğrendiklerini günlük hayatta ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yaparak pekiştirebilmesi açısından aile yanı konaklama daha çok tercih ve tavsiye edilmektedir. Ailelerden genellikle yarım pansiyon seklinde konaklama talep edilir; aile öğrencinin sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini verir. Aile yanında kalarak Amerikan kültür ve geleneklerini daha yakından tanımak mümkün olur. Aileler anne-baba ve çocuklardan oluşabileceği gibi tek başına yaşayan veya artık emekli olup çocukları evden ayrılmış kişiler de olabilirler. Birden fazla öğrenci ağırlayan aileler oldukça yaygındır.

 

Amerika dil okulları fiyatları okulun büyüklüğü bulunduğu bölge, öğretmen kalitesi ve sunduğu programlara göre değişmektedir. Ayrıca Amerika dil okulları Türk öğrenciler için özel promosyonlar da sunabilirler. Amerikalılar dışında pek çok kültür ve milletten öğrenciyle tanışma ve farklı kültürlerde yaşamayı öğrenme deneyimi açısından Amerikada dil eğitimi çok önemlidir. Amerika dil okullarına devam eden öğrencilere aylık yaşam ve konaklama masrafları için bulundukları eyalete göre ortalama 1000-1500 USD arasında değişen bir bütçe ayırmaları tavsiye edilebilir. New York, Boston, Los Angeles, San Francisco gibi yaşamın daha pahalı olduğu şehirlerde dil eğitimi alacak öğrenciler bu bütçeyi aylık 1500-2000 USD gibi belirlemelidir.

 

Amerika dil okulları fiyatları sayfamızı inceleyerek fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve ya Amerika dil okullarının öğrencilerimize uyguladığı promosyonlarımızı takip edebilirsiniz.

 

Şehir tercihi yapılırken Amerika’da  toplu taşımanın bir çok şehirde yaygın olmadığını göz ardı etmemekte fayda bulunmaktadır. Ulaşımın kolay olmayacağı şehirlerde özellikle yurt konaklama tercihi önerilir. Böylece okula ulaşım daha kolay olacaktır. Okullar konaklama imkanlarının toplu taşıma ile ulaşılabilecek mesafe ve bölgelerde olmasına dikkat etmektedirler. ABD’de dil eğitimi sunan pek çok üniversite veya üniversiteler bünyesinde eğitim veren özel dil kursu bulunmaktadır. Bu kampüslerde eğitim alan öğrenciler okulun yurtlarını kullanarak daha çok Amerikalı öğrenci ile tanışma imkanı da elde edebilirler. Ayrıca Türk öğrencilerin ismi daha çok duyulmuş şehirleri daha çok tercih ettiklerini unutmamak gerekir. Türk öğrencilerle çok fazla  bir arada bulunmamak için diğer şehir alternatifleride değerlendirilmeli ve okul tercihide ona göre yapılmalıdır. Böylece farklı kültürlerden öğrencilerle tanışılır ve daha çok pratik yapma imkanı bulunur. ABD’de dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni haftada 20 saat olarak sadece kampüs içinde mevcuttur. Ancak kısıtlı olan kampüs içindeki işler daha çok akademik eğitim alan öğrenciler tarafından değerlendirilmekte olduğundan dil okulu öğrencilerinin yasal olarak çalışma izinleri yok denecek kadar azdır. Amerika’yı tercih ettiğinizde Türkiye ile zaman farkının doğu kentler olan New York, Boston Miami gibi şehirler ile 7 saat, Los Angeles, San Francisco, San Diego, Seattle gibi batı yakası şehirleri ile de 10 saat fark oldugunu unutmamak lazım.

 

Amerika’da Tercih Edebileceğiniz Şehirlerden Bazıları

Boston

Boston Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca New England olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu bölgesin de resmi olmayan merkezidir. Bu nedenle İngilizce’nin en akıcı ve aksan konusunda en anlaşılır konuşulduğu şehridir. Boston, eğitim düzeyinin kaliteli ve yüksek oluşundan dolayı, öğrenci şehri olarak bilinir. Üniversite eğitimi konusunda Boston’da yer alan tüm okullar eğitim olarak birinci sıralardadır ve maliyetleri oldukça fazladır fakat dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz için rahatlıkla ideal bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.
Boston’da ulaşım seçenekleri ve maliyetleri oldukça iyidir. Aylık 45USD vererek bus/metro pass alabilirsiniz. Konaklama olarak tabii ki şehrin üniversite bölgesi oluşu gözden kaçmıyor ve bu sebeple konaklama fiyatları diğer şehirlere nazaran biraz artıyor. Boston’da genellikle kış mevsimi soğuk geçer. Fakat, 24 saat yaşayan şehrin eğitiminin yanı sıra, her alandaki farklı sanat aktiviteleri ile dört mevsimi dolu dolu geçirebilirsiniz. Boston dil okulları fiyat listesi sayfamızdan güncel fiyatları inceleyebilirsiniz.

 

Boston’da Başvurabileceğiniz Dil Okulları

  • EC Boston
  • Statford House Boston
  • Embassy
  • Boston Kampüs olarak yapılandırılmış Kings College
  • Boston LSI Boston (Language Studies International)

 

 

San Francisco

 

San Francisco Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinin kuzeyinde San Francisco Körfezi Bölgesi’nde yer alır. Günümüzde San Francisco bir uluslararası finans, ulaşım ve kültür merkezidir. Şehir ayrıca yaz sisleri, dik kayaları, ilginç tramvay sistemi, Çin mahalleleri ve içlerinde Golden Gate Köprüsü’nü de bulunduran modern ve Victoria Mimarisi ile popüler bir turizm merkezidir. California’da İngilizce öğrenmek isteyen herkes için ideal bir merkezdir. Kafeleri, mağazaları, restoranları ve gece hayatı ile capcanlı bir şehir olan San Francisco ve Körfez Bölgesi’nin geri kalanındaki tüm cazibe merkezlerine kolay erişim imkânı sunar. San Francisco’da ılıman bir iklim vardır. San Francisco’da ulaşım seçenekleri, otobüs, metro ve tren şeklindedir. Maaliyetler oldukça iyidir. Aylık 68USD vererek bus/metro pass alabilirsiniz. Konaklama seçenekleri home stay (aile yanı) ve residence( yurt konaklaması) şeklindedir. California eyaletine baktığımızda, San Francisco en elit ve modern şehirlerden biri olması nedeniyle yaşam masrafları biraz daha maliyetlidir. San Francisco dil okulları fiyat listesi

San Francisco’da Başvurabileceğiniz Dil Okulları

-LSI San Francisco (Language Studies International)

-St. Giles San Francisco

–EC English San Francisco

-Kaplan San Francisco

-ELS San Francisco

 

 

Los Angeles

Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri California eyaletinde en büyük nüfuslu olan ve ABD tümünden New York Şehri’nden sonra ikinci en kalabalık olan şehirdir. Los Angeles büyük okyanusun doğu kıyısında güney California’da konumlanmıştır. Los Angeles ABD’nin en dinamik metropollerindendir. Holywood sinema film endüstrisine, Anaheim da Disneyland’a ev sahipliği yapar. ABD’nin en eski film ve sinema okulu bu şehirdedir. Los Angeles’ta genellikle ılıman bir hava olup, özellikle Meksika, İspanya gibi ülkelerden yerleşimler mevcuttur. Bu sebeple kültürel çeşitlilik yoğundur. Los Angeles’ta ulaşım seçenekleri tren ve otobüs şeklindedir. Kalabalık bir şehir olduğundan, genellikle herkesin kendine ait aracı vardır. Bu sebeple ulaşım maliyeti biraz fazla. Aylık 100 USD vererek bus/metro tap cart alabilirsiniz. Konaklama aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir. Los Angeles dil okulları fiyat listesi

Los Angeles’ta Başvurabileceğiniz Okullar

-Embassy Los Angeles Kings College

–EC English

-Sprachcaffe Plus

-UC Irvine

-UCLA

-Kaplan

-ELS


San Diego

San Diego, Güney California’da ABD ile Meksika sınırında bir sahil şehridir. Şehir ideal iklimi, etrafında bulunan uzun plajları ile ve Meksika sınırındaki Tijuana şehrine yakınlığı dolayısıyla önemli bir turizm merkezidir. San Diego ılıman bir iklime sahiptir. San Diego’da ulaşım tramvay ve otobüs şeklindedir. Yaklaşık 100 USD vererek aylık bus/metro pass alabilirsiniz. Konaklama aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir. San Diego dil okulları fiyat listesi

San Diego’da Başvurabileceğiniz Okullar

-LSI San Diego ( Language Studies International)

–EC English

-Embassy

-ELS

-San Diego

-Kaplan  

 

New York

New York Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York metropolitan bölgesinin merkezidir. Şehir bir parçası olduğu New York Eyaleti ile karıştırıldığı için İngilizcede New York City veya The City Of New York olarak da anılır. Şehir; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektöründe önemli katkı yaptığından dolayı küresel kent olarak anılmaktadır. New York, bir göçmen kentidir. Bu sebeple ingilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizcenin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır. New York’ta kışlar oldukça soğuk olup, yazları oldukça sıcaktır. En yaygın ulaşım seçeneği metrodur. Şehrin en önemli noktalarına bir metro vasıtası ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aylık 56 USD vererek metro pass alabilirsiniz. New York dil okulları fiyat listesi

 

New York’ta Başvurabileceğiniz Okullar

-Embassy

–EC English

-St Giles

-Sprachcaffe Plus

-LSI

-ELS

-Kaplan

 

Chicago

Chicago Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyâletinde Michigan Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alır. Kış mevsimi oldukça soğuktur. Amerikan futbolunun ve basketbolun en popüler olduğu şehirdir. Chicago’da ulaşım otobüs ve tren şeklindedir. Aylık otobüs ve metro kartları 100USD olup, sınırsız kullanılır. Konaklama seçenekleri aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir. Chicago dil okulları fiyat listesi

Chicago’da Başvurabileceğiniz Okullar

-Kaplan

-ELS

 

Washington D.C.

Washington D.C. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentidir. D.C. kısaltmasının açılımı “District of Columbia” (Kolumbiya Bölgesi)’dir. Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alır. Kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz. Direkt olarak federal devlete bağlıdır. Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi, Dünya ülkelerinin büyükelçilikleri, kabine sekreterlikleri (bakanlıklar) gibi bütün federal kurumlar bu kentte yer alır. Washington D.C’de genellikle dört mevsim yaşanır ve kışları oldukça soğuktur. Dil okulu ve üniversiteler şehrin içinde konumlandığı gibi konaklama olarak yakın şehirlerde kalmak mümkündür. Örneğin; Virginia ve Washington D.C. arası 1 saatlik mesafededir. Ulaşım seçenekleri tren ve otobüs şeklindedir. Aylık metro pass ve bus pass alınabilir. Kartlar yaklaşık 40USD civarındadır. Washington DC dil okulları fiyat listesi

Washington D.C.’de Başvurabileceğiniz Okullar

-Kaplan

– EC English

-ELS Inlingua

 

Seattle

Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. ABD’nin en kuzeybatı ucunda, King County’de yer alır. Seattle, ABD’nin en büyük ilk on şehrinden biridir. Microsoft’un ana şirketi ve ilk Starbucks Seattle’da yer alır. Seattle’de dört mevsim yaşanır. Kültürel çeşitlilik çok yaygın olmasa da Filipin ve Meksika kültürünü görmek mümkün. Seattle aynı zamanda, çeşitli festivallere ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapar. Ulaşım maaliyeti gayet uygun. Aylık 72 USD bus pass mevcuttur. Seattle dil okulları fiyat listesi

Seattle’da Başvurabilceğiniz Okullar

-Kaplan

-ELS Language Centers

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika’da herhangi bir alanda eğitim alabilmek için öğrenci vizesi (F-1) alınması gerekmektedir. Öğrenciler gerekli belgeler ile önceden alınmış randevu saatinde ilgili Amerikan konsolosluklarında vize memurları ile birebir görüşme yaparak vizelerini almaktadırlar. Türkiye’de öğrenci vize başvuruları şahsen İstanbul veya Ankara’dan yapılabilmektedir.

 

Vize randevunuzu alabilmek için öncelikle okuldan I-20 belgenizin yollanmış olması gerekir. ABD hükümeti yıllar önce kurduğu öğrenci takip programı SEVIS ile vize işlemlerinin olabildiğince şeffaf olmasını da sağlamıştır. ABD’de yabancı öğrenci olarak eğitim alabilmek için size I-20 belgesi verebilecek bir program ve okul seçmelisiniz.

Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır?
Devamı

Amerika’da Okullarımız

Amerika İngilizce öğrenmek için en popüler ülkelerin başında gelir. Yabancı dil eğitimini Amerika’da almaya karar veren öğrenci artık okul ve şehir konusunda tercih yapmalıdır. Yurtdışında dil eğitimi alanında Amerika dünyanın en popüler ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Amerikan sineması, amerikan yazılım programları, amerikan ürünleri, amerikan edebiyatı ve medyasının dünyadaki etkinliği ve gücü Amerikan İngilizcesinin de dünyada en yaygın ingilizce olmasını sağladığı bir gerçektir. Bundan dolayı da Yurtdışında eğitim, dil eğitimi de dahil olmak üzere yurtdışında master, yurtdışında sertifika ve yurtdışında üniversite konusunda Amerika en önde gelen ülke durumundadır. Okul tercihini almak istediğiniz eğitim türü ve ayırmayı düşündüğünüz bütçeye göre yapabilirsiniz. Şehir tercihinizi ise ilgi alanlarınız, hobileriniz ve kişiliğiniz belirleyecektir. Geniş bir yüzölçüme sahip olan ABD’de eyaletler arasında kanunlar bile farklılık gösterirken, yaşam koşulları hatta iklimler bile oldukça farklıdır. Amerika dil okulları fiyatları ve promosyonları için Alternatif Yurtdışı Eğitim uzmanlarına danışarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Amerika’da hemen hemen her eyalet ve şehirde dil okulu bulabilmek mümkündür. Özel dil okulları yanında üniversitelerin bazılarıda kendi bünyelerinde dil eğitim programları sunarlar. Bunun yanı sıra üniversite kampüsünde yer alan özel dil okulları da vardır. Özellikle üniversite ya da yüksek lisans eğitimini Amerika’da devam ettirmeyi planlayan öğrenciler için üniversite kampüsünde eğitim almak avantajlı olacaktır. Yine bu öğrenciler için genel ingilizcenin yanı sıra Amerikan eğitim sisteminin bir parçası olan TOEFL, GMAT, GRE vb. sınav hazırlık kursları da dil okullarında sunulmaktadır.

Şehir tercihi yapılırken toplu taşımanın bir çok şehirde yaygın olmadığını göz ardı etmemekte fayda var. Ulaşımın kolay olmayacağı şehirlerde özellikle yurt konaklama tercihi önerilir. Böylece okula ulaşım daha kolay olacaktır. Okullar konaklama imkanlarının toplu taşıma ile ulaşılabilecek mesafe ve bölgelerde olmasına dikkat etmektedirler. Ayrıca Türk öğrencilerin ismi daha çok duyulmuş şehirleri daha çok tercih ettiklerini unutmamak gerekir. Türk öğrencilerle çok bir arada bulunmamak için diğer şehir alternatifleride değerlendirilmeli ve okul tercihide ona göre yapılmalıdır. Böylece farklı kültürlerden öğrencilerle tanışılır ve daha çok pratik yapma imkanı bulunur. ABD’de dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni haftada 20 saat olarak sadece kampüs içinde mevcuttur. Ancak kısıtlı olan kampüs içindeki işler daha çok akademik eğitim alan öğrenciler tarafından değerlendirilmekte olduğundan dil okulu öğrencilerinin yasal olarak çalışma izinleri yok denecek kadar azdır. Amerika’da dil eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için Alternatif Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanlarıyla görüşebilirsiniz. Alternatif Türkiye’den Amerika’ya en uzun süredir ve en çok öğrenci gönderen kurumların başında gelir. Alternatif Amerika’nın en önde gelen okullarının temsilcisi olup, Amerika’da her yıl yapılan dünyanın en büyük eğitim organizasyonu NAFSA’nin katılımcısıdır.

ABD’de dil okulları

KANADA'DA DİL OKULLARI
İNGİLTERE'DE DİL OKULLARI
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın