AVUSTRALYA’DA DİL OKULLARI

Neden Avustralya’da dil eğitimi?

Yurtdışında dil eğitimi denince sadece 23 milyon nüfusa sahip Avustralya’nin dünyanın en çok öğrenci alan ülkelerinden biri olduğunu unutmayın. Çoğunlukla ılıman iklime sahip bu ada /kıta ülkesinde dil okullarının kalitesi büyük oranda devletin sıkı denetimi altındadır. Çok kültürlü bu ülke, yabancılara kucak açan, sıcak kanlı, misafirperver, saygılı ve kurallara uymayı prensip edinmiş insanlardan oluşur. Suç oranlarının oldukça düşük olduğu Avustralya’da dil eğitimi almak çok farkli bir deneyinin kapısını aralar. Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Güney Amerika’dan gelen bir çok öğrenci ile birlikte dil eğtimi alarak, sosyalleşme ve network kurma imkanı veren Avustralya  IELTS, TOEFL gibi testleri de alarak İngilizcenizi taçlandırabileceğiniz bir yer olabilir. Özellikle uzun dönem ingilizce programları için önerebileceğimiz bu ülke için mutlaka uzman danışmanlardan bilgi almalısınız.

 

Özellikle yaşam kalitesinin yüksek ama maliyetlerinin düşük oluşu nedeniyle İngilizce öğrenmek isteyenler için iyi bir tercih olarak görülmeye başlayan Avustralya; özellikle uzun dönemli İngilizce eğitimine ihtiyaç duyan dil öğrencileri için tavsiye edilmektedir. Çok sayıda özel dil okulunun yanında üniversiteler bünyesinde sunulan dil programları da oldukça yaygındır. Avustralya hükümetinin de ülkedeki dil okullarının tanıtımını desteklediği görülmektedir. Dil eğitimi sunan kurumların ELICOS, NEAS, English Avustralia gibi derneklere üye olmalarına dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Yabancı öğrencilerin katılabilecekleri programların haftalık minimum ders saati 25 saattir. Ayrıca öğrenci vizesi alabilmek için öngörülen eğitim süresi minimum 24 hafta olmalıdır. Daha kısa süreli dil eğitimine katılacak öğrencilerin durumları vize görevlileri tarafından değerlendirilerek turist vizesi ile kısa süreli programlara katılmaları sağlanabilir.En çok tercih edilen şehirler arasında Sydney ve Melbourne gelmekle beraber yaşam giderlerinin daha düşük olabileceği Perth, Brisbane, Gold Coast, Cairns gibi şehirler de dil eğitimi alacak öğrenciler tarafından değerlendirilmektedir.Avustralya’da haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Avustralya’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Avustralya, güney yarımkürede yer alan yüksek teknoloji, madencilik, tarım ve hayvancılık konularında gelişmiş bir ülkedir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında uzanır. Tüm bir kıtayı kaplayan dünyadaki tek ülkedir. Kıtanın hemen hemen üçte biri tropik ve kalanı ılıman bölgedir. En soğuk bölgeler Tasmanya’nın yayla ve yüksek yerlerinde ve anakaranın güney doğu kıyılarındadır. Başkenti Canberra, en büyük şehri Sydney’ dir. Sydney, Avustralya’daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. Jackson Limanı’nın kıyılarında kurulmuştur. Dünyanın en küçük kıtası Avustralya’da iklim, bölgelere göre değişiklik gösterir ve güney yarımkürede olduğundan dolayı mevsimler, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşanan mevsimlerin tam tersi zamanlarda gerçekleşir. Avustralya’nın çoğunluğu çöllerle kaplıdır ve geneli kuraktır, fakat güneydoğu ve güneybatı bölgeleri ılıman iklimi ile ve kuzey bölgesi tropik iklimiyle bu genellemenin dışına çıkar. Güneybatıda dağlar kışın karlarla kaplanır ve Avustralyalıların kayak ve snowboard yapmak için gözde mekanlarıdır.

Avustralya’da mevsimler:

 • İlkbahar – Eylül, Ekim, Kasım
 • Yaz – Aralık, Ocak, Şubat
 • Sonbahar – Mart, Nisan, Mayıs
 •  Kış – Haziran, Temmuz, Ağustos

Avustralya’da dil eğitimi alan öğrencilerin okulda öğrendiklerini günlük hayatta ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yaparak pekiştirebilmesi açısından aile yanı konaklama daha çok tercih ve tavsiye edilmektedir. Ailelerden genellikle yarım pansiyon seklinde konaklama talep edilir; aile öğrencinin sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini verir. Aile yanında kalarak lokal kültürleri daha yakından tanımak mümkün olur. Aileler anne-baba ve çocuklardan oluşabileceği gibi tek başına yaşayan veya artık emekli olup çocukları evden ayrılmış kişiler de olabilirler. Birden fazla öğrenci ağırlayan aileler oldukça yaygındır.

Avustralya’da dil okullarının pek çoğu kendisine ait müstakil bir binada yer alır. Çok az okulun aynı binada yurt olanağı mevcuttur. Ancak özellikle Sydney, Brisbane , Perth gibi öğrencilerin yoğun olduğu şehirlerde çok sayıda özel yurt mevcuttur. Bu özel yurtlar genelde tek veya iki kişilik odalarda self catering konaklama imkanı sunarlar. Öğrencilerin yemeklerini yapabilecekleri paylaşımlı mutfaklar mevcuttur. Özel yurtların pek çoğunda odalarda banyo bulunmaktadır.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya vize başvuruları 1 temmuz 2016 itibarıyla online olarak yapılmaktadır. Vize görevlileri başvurmuş olduğunuz programa göre isimlendirilen kategorilerde başvurunuzu değerlendirir ve çoğunlukla telefon mülakatı için sizi geri arar. Yapılan değişiklikler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Avustralya öğrenci vizesi nasıl alınır?

Değerlendirme sonucunda vize için uygun olduğunuz düşünülürse Avustralya vizesi için resmi yetkili doktorlardan birinde sağlık muayenesi ve radyolojik muayene talep edilir. Eğer bu muayenelerde bulaşıcı bir hastalık taşımadığınız görülürse vize görevlisi bu kez okul ödemenizi tamamlamanızı ister. Okulun program ücretinizi aldığını elektronik sistemlerinde teyit etmesinin ardında vizeniz size yollanır. Avustralya bir kaç yıl önce elektronik vize uygulamasına geçtiğinden pasaportunuzu vize başvurunuzla birlikte yollamanız gerekmez. Vizenizin onaylandığına dair resmi yazı e-mail veya postayla size ulaştırılır. Pasaportunuzda mutlaka vizenizin basılı olmasını isterseniz bunu bastan belirtmeniz ve ek bir ücret ödemeniz gerekir. Avustralya öğrenci vizeleri 1 Temmuz 2016 itibarıyla tek bir kategoride toplanmıştır ve seçtiğiniz okul vize için hazırlamanız gerekecek evraklar ve başvurunuzun streamline (daha az belgeyle-daha çok okul kabulünüze bağlı olarak) değerlendirmenizde etkilidir.  Vize görevlileri sizden ilk başta istenmeyen belgeleri hazırlamanızı talep edebilirler. 3 aydan daha kısa süreli bir dil kursuna gidecek öğrencilerin turist vizesine başvurmaları gerekir.

Öğrencinin eğitim ve yaşam masrafları gideceği süreye göre hesaplanır. Yıllık konaklama ve yaşam gideri 19.830 AUD ve seyahat masrafları 2000 AUD olarak hesaplanmalıdır. Öğrencinin oradaki masraflarını karşılayacak kişi düzenli geliri olan birisi olmalıdır.

Mesleki eğitim programları veya lisans-yüksek lisans programlarına başvuran öğrencilerde kayıt olunan okulun statüsüne göre resmi bir sınav sonucu (IELTS_TOEFL vs) istenebilir.

Avustralya Vize Ücreti

3 aya kadar eğitimler için olan turist vize ücreti: 130 AUD

Öğrenci vizesi ücreti: 550 AUD

Visa label fee: 150 AUD (yalnızca elektronik vize yerine pasaportunuza vize basılmasını istiyorsanız ödemeniz gerekir)

Avustralya öğrenci vize başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Avustralya öğrenci vizeleri online olarak yapılmakta olup ortalama 1 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Avustralya Öğrenci Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

 • Eksiksiz olarak online doldurulmuş  vize başvuru formu-157 A (Alternatif öğrencileri bu formu danışmanlarıyla birlikte dolduracaktır.
 • En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Nüfus cüzdanı
 • Sabıka kaydı
 • Vukuatlı nüfus örneği
 • Vize Başvuru Ücreti (550 AUD olup vize başvuru formu doldururken kredi kartı ile ödenir)
 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu ( acceptance letter) ; kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır. Avustralya vize başvurusu öncesinde okul ücretinin tamamının veya 6 ayın üzerindeki programlarda okulunuzun belirleyeceği miktarının ödenmiş olduğunu görmek istemektedir. Bu konuda Alternatif Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transkript)
 • Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 • Varsa evlenme cüzdanı
 • Askerlik terhis / tecil belgesi
 • Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler-Sponsor bilgileri

Sponsorunuz düzenli geliri olan ve hesaplarında okul ve yasam giderleriniz kadar paranın  bulunduğu bir hesaba sahip herhangi birisi olabilir.  Bu kişiyle ilgili:

Son 3 aylık banka hesap dökümü

Eğer ücretli çalışıyorsa maaş bordrosu

Kira geliri varsa kira kontratı ve kira geliri olan evlerin tapuları

Sponsor kendi isini yapıyorsa işyeri belgeleri (vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri

 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler.(Tapular fotokopi olarak yeterli olacaktır.)
 • Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları.
 • Pasaportunuzun ve varsa eski vizelerinizin fotokopileri

Belgelerin tamamı her öğrenci için istenmemektedir!

Avustralya öğrenci vizesinin reddi

Avustralya vize başvuruları hem sunduğunuz dokümanlar, hem başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler, hem de sizinle yapılan telefon mülakatındaki cevaplarınız doğrultusunda vize görevlileri tarafından değerlendirilir. Maddi olarak yeterli imkana sahip olmayan veya eğitim sonunda Avustralya’yı terk etmeyeceği düşünülen başvuru sahiplerinin vizeleri reddedilebilir. Avustralya vize görevlileri her vize reddinde açıklayıcı ve detaylı bir vize ret mektubu hazırlayarak ret nedenlerini belirtmektedir. Bir yanlış anlaşılma veya durumunuzda değişiklik olduğunu düşünüyorsanız yeni bir başvuru yapıp bu nedenleri detaylıca açıklamanızı tavsiye ederiz.

MALTA'DA DİL OKULLARI
KANADA'DA DİL OKULLARI
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın