Avustralya’da sertifika programları

Neden Avustralya’da sertifika & diploma programları

Yurt dışında sertifika & diploma programları düşünenler için Avustralya ihmal edilemeyecek seçenekler sunar.

Avustralya’da Sertifika ve Diploma programları çoğunlukla özel business collegeler ve TAFE olarak adlandırılan iki yıllık meslek yüksek okulları tarafından düzenlenmektedir.

Pek çok okulda sertifika programları standart bir program izlemektedir. Çoğunlukla 10 veya 12 hafta süren ve Certificate 2 olarak adlandırılan dönemi 20-24 haftalık certificate 3; onu 40 haftalık Certificate 4; 60 haftalık Diploma ve 80 haftalık Advanced Diploma izler. Avustralya’da en yaygın olarak alınan diploma programları turizm, IT ve işletme alanındadır. Ayrıca TAFE’ler bünyesinde çok değişik alanlarda mesleki sertifika alanları bulmak mümkündür. Öğrencilerin sertifika programaları için vize başvurularında 5.5 IELTS scoruna sahip olmaları gerekir.

Avustralya’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Güney yarımkürede yer alan yüksek teknoloji, madencilik, tarım ve hayvancılık konularında gelişmiş bu ülkede bir  sertifika veya diploma programı almak kariyer hayatınızda bir ayrıcalık yaratabilir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında uzanan Avusturalya tüm bir kıtayı kaplayan dünyadaki tek ülkedir. Kıtanın hemen hemen üçte biri tropik ve kalanı ılıman bölgedir. En soğuk bölgeler Tasmanya’nın yayla ve yüksek yerlerinde ve anakaranın güney doğu kıyılarındadır. Başkenti Canberra, en büyük şehri Sydney’ dir. Sydney, Avustralya’daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. Jackson Limanı’nın kıyılarında kurulmuştur. Öğrencilerin Sydney’den sonra en çok tercih ettikleri şehirler arasında Melbourne, Brisbane ve Perth ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en küçük kıtası Avustralya’da iklim, bölgelere göre değişiklik gösterir ve güney yarımkürede olduğundan dolayı mevsimler, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşanan mevsimlerin tam tersi zamanlarda gerçekleşir. Avustralya’nın çoğunluğu çöllerle kaplıdır ve geneli kuraktır, fakat güneydoğu ve güneybatı bölgeleri ılıman iklimi ile ve kuzey bölgesi tropik iklimiyle bu genellemenin dışına çıkar. Güneybatıda dağlar kışın karlarla kaplanır ve Avustralyalıların kayak ve snowboard yapmak için gözde mekanlarıdır.

Avustralya’da mevsimler:

 • İlkbahar – Eylül, Ekim, Kasım
 • Yaz – Aralık, Ocak, Şubat
 • Sonbahar – Mart, Nisan, Mayıs
 •  Kış – Haziran, Temmuz, Ağustos

Avusturalya’de sertifika veya diploma eğitimi alan öğrencilerin okulda öğrendiklerini günlük hayatta ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yaparak pekiştirebilmesi açısından aile yanı konaklama daha çok tercih ve tavsiye edilmektedir. Ailelerden genellikle yarım pansiyon seklinde konaklama talep edilir; aile öğrencinin sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini verir. Aile yanında kalarak lokal kültürleri daha yakından tanımak mümkün olur. Aileler anne-baba ve çocuklardan oluşabileceği gibi tek başına yaşayan veya artık emekli olup çocukları evden ayrılmış kişiler de olabilirler. Birden fazla öğrenci ağırlayan aileler oldukça yaygındır.

Avusturalya’de eğitim kurumlarının pek çoğu kendisine ait müstakil bir binada yer alır. Çok az okulun aynı binada yurt olanağı mevcuttur. Ancak özellikle Sydney, Brisbane , Pert gibi öğrencilerin yoğun olduğu şehirlerde çok sayıda özel yurt mevcuttur. Bu özel yurtlar genelde tek veya iki kişilik odalarda self catering konaklama imkanı sunarlar. Öğrencilerin yemeklerini yapabilecekleri paylaşımlı mutfaklar mevcuttur. Özel yurtların pek çoğunda odalarda banyo bulunmaktadır.

Avusturalya sertifika & diploma programları için vize

Avustralya’da eğitim alabilmek için öğrenci vizesine başvurulması gerekmektedir. Ancak 3 aya kadar alınacak eğitimlerde turist vizesine başvurulur.

 

Öğrenci Vizesi için hazırlanması gereken belgeler :

 • Vize Başvuru formu

En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte      ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)

 • Varsa eski pasaportlarınız
 • 4 adet beyaz fonlu 45 mm X 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu vesikalık fotoğraf.

Vize Başvuru Ücreti (Avustralya Büyükelçiliği tarafından zaman zaman güncellenir; şu anki güncel vize ücreti 560 AUD’dir)

 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptance letter) Bu konuda Edufix Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transcript)
 • Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 • Nüfus Cüzdanı
 • Varsa evlenme cüzdanı
 • Askerlik terhis / tecil belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Arşivli Sabıka Kaydı
 • Yurtdışında ki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dökümanlar; Öğrenci kendisi finanse edecekse kendi adına banka hesap cüzdanı ve gelir kaynaklarını gösteren belgeler (maaş bordroları,kira gelirleri gibi)
 • Varsa tapu-ruhsat fotokopileri

* Öğrenciyi başkası finanse edecekse finanse edecek kişiye ait banka hesap bilgileri ve gelir kaynaklarını gösteren belgeler (maaş bordroları,kira gelirleri gibi)

* Masrafları karşılayacak kişinin düzenli geliri olmak zorundadır

* Uluslararası şirketler dışında şirketler öğrenciye sponsor olamaz

* Başvuru sırasında kullanılacak bütün belgeler ORJİNAL yada NOTER TASDİKLİ fotokopi olmak zorundadır.

Okullarımız

Avustralya’da sertifika programları çoğunlukla özel business collegeler ve TAFE olarak adlandırılan iki yıllık meslek yüksek okulları tarafından düzenlenmektedir. Pek çok okulda sertifika programları standart bir program izlemektedir. Çoğunlukla 10 veya 12 hafta süren ve Certificate 2 olarak adlandırılan dönemi 20-24 haftalık certificate 3; onu 40 haftalık Certificate 4; 60 haftalık Diploma ve 80 haftalık Advanced Diploma izler. Avustralya’da en yaygın olarak alınan diploma programları turizm, IT ve işletme alanındadır. Ayrıca TAFE’ler bünyesinde çok değişik alanlarda mesleki sertifika alanları bulmak mümkündür. Öğrencilerin sertifika programaları için vize başvurularında 5.5 IELTS scoruna sahip olmaları gerekir.

İtalya'da sertifika programları
Amerika’da sertifika programları
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın