Fransa’da Sertifika Programları

Fransa’da Üniversite Eğitimi

Fransız yüksek öğretim sistemi sadece üniversitelerden oluşmamaktadır. Üniversitelerin yanında Grendes Ecoles’ler uzmanlık eğitimi veren okullar, mühendislik, mimarlık, ticaret ve işletme okulları gibi kurumlar da yüksek öğretim vermektedir. Bu çeşitlilik öğrencilere büyük bir seçim özgürlüğü sunmakta ve bu özgürlük de Fransız yüksek öğretim sisteminin en güçlü yanını oluşturmaktadır.

Master programlarında özellikle mesleki amaçlı olanlarda eğitimin amacı mesleğe geçişi kolaylaştırmaktır. Master derecesi 2. yıl verilir. Özel konularda verilen master düzeyindeki profesyonel programlar bir yılda tamamlanır.

Fransa’da üniversiteler çoğu devlet okulu olmak üzere eğitim dili Fransızca olan programlar verirler. Fransa’da üniversite eğitimi alabilmek için üniversite öncesi 12 senelik eğitim alınması gerekmektedir. Fransızca veya İngilizce biliyorsanız Fransa’da üniversite eğitimi alabilmek için yapmanız gereken okula başvuru yapıp kendi giriş sınavından geçmek olacaktır.

Fransa’da özel üniversitelerde eğitime başlamak devlet okuluna gitmekten daha kolaydır. Fransa’da özel üniversitelerin senelik maliyet, 5000 EUR ila 15.000 EUR arasında değişir ve eğitim süresi üç veya dört senedir. Fransa’da master eğitimi almak isterseniz bir sene süren eğitim programları için eğitim maliyeti 8000 EUR ila 23.000 EUR arasında değişir ki İngilizce dilinde verilen eğitim programları Fransızca dilinde verilenlere nazaran daima daha yüksek maliyetlidir. Özel okulların çoğu yabancı öğrenci alan, eğitim dili bazı programlar için İngilizce olan okullardır ve bazılarında eğitim programlarının bir parçası olarak staj eğitimin bir parçasıdır.

Ulusal öğrenci sigortasına tabi bir üniversiteye giden öğrenciler oturum izni ile yılda 964 saat çalışabilirler. Mezuniyet sonrası (master eğitimi alanlar) 6 ay çalışma amacıyla kalabilirler. Fransa’nın ekonomik sosyal hayatına gelişme sağlayarak meslek gruplarına 3 yıla kadar izin verilmektedir.

Le Cordon Bleu Paris

 

Le Cordon Bleu Paris Enstitüsü, Paris’in ünlü 15. bölgesinde, 2 sunum odası ve 4 mutfağı bulunan bir binada eğitim vermektedir. Paris, mutfak sanatları, teknikleri ve gastronomi eğitimi için ideal bir yerdir. Le Cordon Bleu Enstitüsü, dünyanın gastronomi başkentlerinden biri sayılan Paris’te 1895 yılında kurulmuştur. Enstitünün eğitmenleri, dünyaca ünlü şeflerden oluşmakta ve şefler çeşitli kökenlerden gelmektedirler.

 

Le Cordon Bleu Paris Enstitüsünün öğretim metodolojisi “izle, öğren ve yap” üzerine kuruludur. Sunum dersleri Fransızca yapılmakta ve İngilizce‘ye simultane tercüme edilmektedir. Le Cordon Bleu Paris, 55’den fazla milletten öğrenciye mutfak sanatları ve teknikleriyle ilgili eğitim vermiş ve vermeye devam etmektedir.

 

Le Cordon Bleu Paris, dünya standartlarında programları aracılığıyla öğrencilere mutfak sanatları ve otelcilik eğitimini en üst düzeyde sağlamayı hedeflemektedir. Enstitüde bulunan bölümler Cuisine Diploma (aşçılık), Pastry Diploma (pastacılık), Grand Diplome, Boulangerie Diploma, Wine and Management, Restaurant Management, Hautes Etudes du Gout ve Wine and Spirits Initiation’dır.

 

Le Cordon Bleu Paris Programları

 

Cuisine Diploma

 

Le Cordon Bleu Paris Cuisine Diploma (aşçılık) programı, 9 aylık bir eğitim ile klasik Fransız mutfak sanatı ve tekniği üzerine kapsamlı dersler vermektedir. Öğrenciler 3 seviyeden (Temel, orta ve üst) oluşan programı tamamladıklarında Cuisine Diploma (aşçılık) sertifikası almaktadırlar. Talep eden öğrenciler 3 seviyeden yalnızca birini ya da ikisini de alabilmektedirler. Her seviye için öğrencilere ayrı sertifika verilmektedir. Mutfak sanatları dersleri haftalık 3 ile 4 sunum dersinden ve 3 ile 4 pratik dersinden oluşmaktadır. Programda dersler pazartesi başlamakta ve cumartesi gününe kadar sürmektedir. Le Cordon Bleu Paris Cuisine Diploma (aşçılık) programında yılda 2 kez yoğun eğitim (6 ay) verilmektedir. Yoğun eğitimde de öğrenciler, standart eğitimde gösterilen dersleri öğrenmektedirler. Cuisine Diploma (aşçılık) programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, iyi seviyede Fransızca bildikleri takdirde Paris’te 2 ay boyunca staj yapabilmektedirler.

 

Le Cordon Bleu Paris Cuisine Diploma (aşçılık) programı temel seviye eğitiminde öğrencilere geleneksel Fransız mutfak teknikleri, mutfakta organizasyon, hijyen ve güvenlik, bıçak kullanımı ve profesyonel kesimler, yemek muhafaza yöntemleri, soslar ve hamurlar üzerine ders verilmektedir. Orta seviye eğitim döneminde klasik Fransız mutfağı ve bölgesel mutfağı üzerine derinlemesine çalışma, bölgesel mutfağın ürün kökeni ve etkileri, profesyonel mutfak becerilerini mükemmelleştirme, gelişmiş teknik kesim, tat analizi, baharat ve aroma kullanımı konuları işlenmektedir. Üst seviye olan 3. dönemde ise öğrenciler, ustalıkta karmaşık teknikler ve yöntemler, nadir ve yüksek kaliteli üretim, mutfakta verimlilik, mevsim ve ürün durumuna dayalı menü ve kişisel yaratıcılık gelişimi üzerine eğitim almaktadırlar. Le Cordon Bleu Paris Cuisine Diploma programının ücreti yaklaşık 25,200 Euro civarındadır.

 

Pastry Diploma

 

Le Cordon Bleu Paris Pastry Diploma (pastacılık) programı, klasik Fransız pasta teknikleri üzerine 9 aylık (standart) ya da 6 aylık (yoğun) eğitim sunmaktadır. Standart eğitimler 3 döneme ayrılmakta olup, temel, orta ve üst seviyelerden oluşmaktadır. Öğrencilere her seviye için ayrı sertifika verilmekte ve tüm seviyeleri tamamlayanlara Pastry Diploma (pastacılık) sertifikası verilmektedir. Öğrenciler, sadece tek bir seviyeye de (örneğin temel) kayıt olabilmektedirler. Yoğun eğitim seçeneğinde de standart eğitimde gösterilen dersler işlenmektedir. Le Cordon Bleu Paris Pastry (pastacılık) Diploma programında pazartesinden cumartesiye kadar ders işlenmekte olup, haftalık 2 ile 3 ders sunum ve 2 ile 3 ders pratik yapılmaktadır. Programı başarıyla bitiren ve iyi derecede Fransızca bilen öğrenciler 2 ay staj yapma imkânına sahiptirler.

 

Le Cordon Bleu Paris Pastry Diploma (pastacılık) programı temel seviye eğitimde öğrenciler, Fransız usulü pasta ve tatlı yapımı için gerekli olan temel teknikleri öğrenmektedirler. Derslerde temel hamurlar, dolgu ve kremlere giriş, geleneksel tatlılar ve kekler, temel dekorasyon teknikleri, maskeleme, maya hamuruna giriş (kruvasan ve yumurtalı çörek) ve temel Fransızca Patisserie terminolojisi konuları işlenmektedir. Orta seviye döneminde sanatsal dekoratif becerileri, restoran tatlıları, ekmek pişirmeye giriş, Bavyera krem ve köpükleri, karamel ve çikolataya giriş dersleri işlenmektedir. Son dönem olan üst seviyede ise öğrencilerin kişisel yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardım edilmekte ve onları mesleki yaşamlarına hazırlamaktadırlar. Le Cordon Bleu Paris Pastry Diploma (pastacılık) programının ücreti 19,600 Euro civarında olup, üniforma ve malzemeler dâhildir.

 

Grand Diplome

 

Le Cordon Bleu Paris Grand Diplome programı, Cuisine Diploma ve Pastry Diploma programlarının birleşiminden oluşmakta ve Fransız mutfak eğitimindeki en kapsamlı programdır. Program, mutfak sanatlarını ve tekniklerini tüm yelpazesi ile öğrencilere vermeyi hedeflemekte ve öğrencilerin kendi yaratıcılıklarını ve sanatsal ifade geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Eğitimler temel, orta ve üst seviye olmak üzere 3 dönemde verilmektedir. Grand Diplome programında haftalık 5 sunum dersi ve 5 pratik dersi yapılmaktadır. Programda ders programı her hafta değişebilmekte ve dersler pazartesi başlayıp cumartesiye kadar sürmektedir. Le Cordon Bleu Paris Grand Diplome programı mezunları 1 ay Cuisine ve 1 ay Pastry üzerine olmak üzere toplam 2 ay staj yapabilmektedirler. Öğrencilerin staj yapabilmeleri için iyi derecede Fransızca bilmeleri gerekmektedir. Programın toplam maliyeti 42,900 Euro dolaylarındadır.

 

Boulangerie Diploma

 

Le Cordon Bleu Paris Boulangerie Diploma programı, fırıncılık üzerine eğitim vermektedir. Program, fırıncı olmak veya kendi fırınını açmak isteyenler için tasarlanmıştır. Öğrenciler derslerde ekmek yapımında temel tekniklerin yanı sıra, yeni trendleri öğrenmektedirler. Bu program öğrencilere üretim işinde çalışabilmeleri için gerekli tüm becerileri kazandırmaktadır. Le Cordon Bleu Paris Boulangerie Diploma programının sonunda öğrenciler, fırıncılık zanaatında kullanılan temel teknikleri, bir takımın parçası olarak çalışmayı, geleneksel ve modern fırıncılık tarifleri hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar.

 

Wine and Management Program

 

Le Cordon Bleu Paris Wine and Management Programı, İngilizce ve Fransızca olarak verilmektedir. Program, bir şarap barı ya da şarap dükkânı açmak isteyenler ve şarap ithalat ile ihracatı yapan ya da restoran işinde veya şarap ile ilgili bir işte kariyer hedefi olanlar için idealdir. Öğrenciler hem teorik hem de pratik eğitim görmektedirler. Wine and Management Programı 9 ay sürmektedir. Derslerde öğrenciler, duyusal analiz ile şarabın kalitesini değerlendirmeyi öğrenmekte ve analiz edebilme yeteneği kazanmaktadırlar. Avrupa ve dünya üzerindeki üzüm bağları hakkında detaylı bilgiye sahip olan öğrenciler, Fransa’da bulunan üzüm bağlarına da ziyaret gerçekleştirmektedirler. Programda şefler öğrencilere gıda ve şarap eşleştirme üzerine eğitim vermektedirler. Öğrenciler ayrıca şarap işletmesi ve teknolojisi üzerine eğitim almaktadır. Program bitiminde öğrenciler, hasat döneminde 2 hafta bağda staj yapmakta ve 6 hafta şarapla ilgili bir işletmede staj yapmaktadırlar. Le Cordon Bleu Paris Wine and Management Programının ücreti 19,800 Euro dolaylarında olup, üniforma ve alan gezileri ücrete dâhildir.

 

Restaurant Management Program

 

Le Cordon Bleu Paris Restaurant Management Programı, yeni trendler ve gastronomi dünyasında teknolojik yenilikler için geleceğin girişimcilerini ve profesyonellerini hazırlamak amacıyla geliştirilmiştir. Program öğrencilere, bir işletmeyi geliştirmeleri için gereken tüm becerileri vermektedir. Restaurant Management Programında dersler İngilizce olarak işlenmekte ve 6 ay sürmektedir. Program eğitiminde 4 ana konuyu odaklanılmaktadır. Bu konular; restoran yönetimi ve finans, restoran kurma ve yönetme, pazarlama ve iletişim, mutfak, şarap ve servistir. Le Cordon Bleu Paris Restaurant Management Programındaki 6 aylık eğitimden sonra öğrenciler, 6 ay boyunca Paris’te staj yapmaktadırlar. Öğrenciler stajları sırasında yönetimsel ve operasyonel becerileri pratik yaparak geliştirmektedirler. Programın maliyeti 15,900 Euro olup, öğrencilere program başlangıcında verilen 2 takım elbise, 1 önlük, 1 tişört, 1 çay havlusu ve 1 başlık ücrete dâhildir.

 

Hautes Etudes du Gout Programı

 

Le Cordon Bleu Paris Hautes Etudes du Gout Programı, gastronomi dünyasının birçok yönlerini kapsayan çok disiplinli ders programına sahiptir. Programda yiyecek ve içeceklere tarihi, bilimsel ve ekonomik yönlerden yaklaşılmaktadır. Hautes Etudes du Gout Programında eğitimler 1 hafta Le Cordon Bleu Paris’te ve 1 hafta University of Reims’te (Paris’e trenle 45 dakika uzaklıkta) olmak üzere toplam 2 hafta verilmektedir. Öğrenciler derslerde gıda tüketiminin evrim analizi, moleküler gastronomi, şaraptaki sihri düşünme, peynir, yemek, gıda ve etik, çocukların tat psikolojisi, duyusal iletişim, gastronomi ekonomisi, tat fizyolojisi, ortaçağda gastronomi ve Le Cordon Bleu şeflerinin yemek sanatı gösterisi gibi konular görmektedirler. Le Cordon Bleu Paris Hautes Etudes du Gout Programında öğrencilerin eğitim ücreti, otel konaklamaları, yemek ve Paris ile Reims arası ulaşımlarının toplam maliyeti 6,300 Euro civarındadır. Program sonunda University of Reims’ten öğrencilere diploma ve Le Cordon Bleu Paris’ten katılım sertifikası verilmektedir.

 

Wine and Spirits Initiation Programı

 

Le Cordon Bleu Paris Wine and Spirits Initiation Programı, 3 haftalık bir program olup, her hafta farklı bir modül (temel şarap eğitimi, Fransız şarabı ve üzüm bağları, dünyanın şarapları) üzerine eğitim sunulmaktadır. Öğrenciler bu programda şarap tadarak hızlı karar vermeyi ve damak zevklerini geliştirmeyi öğrenmektedirler. Temel şarap eğitiminde duyusal analiz, bağcılık, gıda ve şarap eşleştirme, depolama ve şarap servisi konuları işlenmektedir. Fransız şarabı ve üzüm bağları derslerinde öğrenciler, Bordeaux, Burgundy, Champagne, Alsace ve Rhone Valley bölgelerinden gelen çeşitli Fransız şaraplarını tadarak, keşfetmektedirler. Dünyanın şarapları üzerine derslerde ise öğrencilere farklı ülkelerden gelen bir dizi şarap tattırılmaktadır. Le Cordon Bleu Paris Wine and Spirits Initiation Programında tek modül eğitimin ücreti 460 Euro ve tüm modüllerin eğitim maliyeti 1,310 Euro dolaylarındadır.

 

Le Cordon Bleu Paris Enstitüsü hakkında Edufix Yurtdışı Eğitim Danışmanlarından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İspanya'da Sertifika Programları
Kanada'da sertifika programları
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın