HOLLANDA’DA DİL EĞİTİMİ

Hollanda Konya büyüklüğünde bir ülke. Ülkenin yüzölçümü 41 bin 864 kilometrekare (km2) ama bu alanın yaklaşık 4 bin km2’si nehir kanal ve göllerle kaplı. Denizden 9 bin km2’nin üzerinde toprak kazanılmış (Kıbrıs adası kadar İstanbul ilinin yaklaşık 1.8 katı). Yani nehir kanal göl alanları ile denizden kazanılan alanlar dışındaki yüzölçüm 28-29 bin km2’de kalıyor. Hollanda denizden 300-400 yıldır toprak kazanıyor. Bunu da sığ suların olduğu yerde denize set çekerek iç taraflarda da kanallar kullanarak yapıyor. Bu nedenle Hollanda’nın dörtte biri deniz seviyesinin altında (en dip nokta -6.7 metre en yüksek dağ 321 metre) bulunuyor. Bundan dolayı ülkenin çeşitli dillerdeki adı “alçak ülke” anlamına geliyor. Hatta “dünyayı Tanrı Hollanda’yı Hollandalılar yarattı” şeklinde bir Hollanda atasözü bile var.

Amsterdam’da Dil Eğitimi

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kendi alanında köklü bir üne sahip olan kuruluş, ününü verdiği yüksek standarttaki hizmetlerine borçludur. Geniş kurs seçenekleri sunan kuruluşta 10 farklı dilde başlangıçtan itibaren her seviyede dil kursları, dünyaca tanınmış lider şirketlere çeviri, editörlük hizmetleri ve metin yazarlığı konularında da hizmet vermektedir. Amsterdam Üniversitesi ile işbirliği içinde olan kurum, bağımsız ve akademik dil merkezidir. Kurumun binası şehir merkezine çok yakın olup, metro ve tren istasyonlarıyla ulaşım oldukça kolaydır. Amsterdam, Hollanda’nın başkenti olup en kalabalık şehridir. Kanalları, köprüleri ve festivalleriyle ünlü olan şehir, her yıl yaklaşık 3,5 milyon turisti ağırlar.

Hollanda’da Dil Eğitimi

 Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Hollanda’nın ana dili olan Flemenkçe dünyada yaklaşık 25 milyon kişi tarafından resmi dil olarak konuşulmaktadır. Bu ülkeler arasında Hollanda, Surinam ve Belçika gelir. Dil yapı itibariyle Almanca’ya çok benzemektedir. Bu dillerden birini bilmeniz halinde diğerini de öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.Dil eğitiminde başlangıç seviyelerinde dersler İngilizce ve Flemenkçe’dir. Dersler ilerledikçe tüm eğitim Flemenkçe’ye kayar. Kurslar her iki ayda bir başlamaktadır ve kayıt için en az iki ay önceden kayıt yapılması gerekmektedir.Dil eğitiminin ardından üniversite veya yüksek lisans devam etmek kolaydır. Dil eğitimi alan öğrencilere okulların tanıtımlarının bulunduğu broşürler eğitimleri esnasında dağıtılır.Eğitimlerde konuşma pratiği dersleri de yapılır. Kelimeleri telaffuz, etkin ve rahat konuşma konusunda ilerlemelerine yardımcı olan bu programlarda konuşulanları anlama, kendini anlatma gibi teknikleri geliştirmek açısından cümle tekrar teknikleri kullanılır. Soru cevap formantında ki derslerde ise öğrencilere zıt kelimeler hakkında eğitim verilir böylece bir hikayeyi özetlemeleri veya bir hatıralarını anlatmada oldukça fayda sağlamaktadır.Konaklama olarak diğer birçok yerde de olduğu gibi aile yanı veya yurt, otel seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle dil eğitimi için aile yanı konaklama diğer opsiyonlara göre daha fazla önem taşır. Daha az masraflı olmasının dışında, aile ile beraber kalınacağı için okul dışında sürekli eğitimini aldığınız dilin pratiğini yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak, konuşup anlaşmak için dil bilgisi limitlerinizi zorlamayı gerektireceğinden aile yanı konaklama en uygun seçimdir. Tek kişilik veya iki kişilik odalar seçilebilir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanır. Alerji olduğunuz veya farklı kültür ve inançlardan dolayı istemediğiniz yiyecekler (özellikle et içeren yemekler) önceden aileye bildirilir. Ailelerin kontrolleri okullar tarafından yapılır. Öğrencinin anlaşamamazlık, memnuniyetsizlik gibi durumlarında aile değiştirilebilir.
PORTEKİZ'DE DİL EĞİTİMİ
MALTA'DA DİL EĞİTİMİ
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın