İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİMİ

İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİMİ

İngiltere’de lise eğitiminin detaylarına girmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atarsak: İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar. Öğrenciler ilk 11 senenin sonunda adına GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen bir yeterlilik belgesi alırlar. Bu aşamadan sonra yollar ayrılır. Üniversiteye gitmek isteyenler iki sene sürecek olan A Level aşamasına girerler. Üniversite rotasını seçen öğrenci toplamda 11 sene GCSE + 2 sene A Level = 13 sene okuduktan sonra 3 sene sürecek olan yükseköğretim aşamasına geçiş yapar. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz ögrenciler icin genellikle A-Level sınavlarıdır. Okul tiplerine baktığımız zaman genellikle 4 tipte lise görürüz. Bunlar;

  • Özel Lise Hazırlık Okulları: Prep Schools olarak da bilinen bu okullar İngiltere’de 8-13 yaş arası öğrencilerin katılımına açık lise öncesi hazırlık programları sunarlar. Bunlar özel okul olmalarına karşın standartları korumak adına İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Prep School’lar mevcut bir lisenin bünyesinde söz konusu liseye öğrenci yetiştirmek üzere kurulabileceği gibi bağımsız olarak da kurulmuş olabilir. Bu kategorideki okullar yatılı olabildikleri gibi karma veya sadece kız ya da erkek okulları da olarak da faaliyet göstermektedir. Yerli yabancı bütün öğrencilerin katılımına açık okullardır.
  • Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler: Genellikle ‘independent school’ olarak bilinen özel okullar devletten destek almayan ve kendi imkanları ile hizmet veren okullardır. Bununla birlikte Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Özel okullar nispeten küçük sınıfları, geniş derslerden oluşan müfredat yapıları ve standardı yüksek eğitim kalitesiyle yabancı öğrencilere ev sahipliği yaparlar.
  • Devlet Kolejleri: Sixth Form Colleges olarak da bilinen bu okullar 16-19 yaşları arasındaki öğrencilerin katılabileceği lise programlarını sunarlar. Mali olarak İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen bu okullar geniş müfredat yapıları ve yüksek üniversite kabul oranları ile öne çıkarlar. Bu okulları gözüne kestiren öğrencilerin akademik olarak iddialı olmaları gerektiğini not edelim.
  • Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Mali olarak tümüyle İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen liselerdir. Kaliteleri ve eğitim sistemleri yine devlet denetimi altındadır. Yukarıda saydığmız okul tiplerine göre daha ucuz olmalarına karşın sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden öğrenci kabul edebilen bu okullara sadece Türk vatandaşlığını sahip öğrenciler katılamazlar.

Yukarıda detayları belirtilen okul tiplerinde 11-13 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) ülkemizdeki orta okula benzer şekilde Secondary School’a giderler. 14-15 yaşlarındaki 10 ve 11. Sınıf öğrencileri ise  Secondary School Graduation dönemini geçerler ve son olarak 16-17 yaşlarında 12 ve 13. sınıfları  A Level öğrencisi olarak okurlar ve ardından üniversiteye adım atarlar.

İSVİÇRE'DE LİSE EĞİTİMİ
AVUSTRALYA’DA LİSE EĞİTİMİ
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın