İngiltere’de Sertifika Programları

Neden İngiltere’de Sertifika & Diploma programları?

Yurtdışında kısa veya uzun süreli Sertifika veya Diploma programı düşünenler için İngiltere ilk tercih edilecek ülkelerin başında gelir. İngiliz eğitim kurumlarının dil eğitiminde sahip oldukları uzun yıllara dayanan deneyimleri bu sahada da kendini göstermektedir.

Dil eğitimi ile kombine edilmiş sertifika ve diploma programları bulmak oldukça kolay.

İngiltere’de seçenek çoktur.

Kabul koşulları bir çok ülkeye göre daha esnek olabilir.

İngiltere’de sertifika ve diploma programları daha çok Business College olarak adlandırılan özel okullar bünyesinde sunulur.Genellikle işletme, pazarlama, ticaret, turizm alanlarında programlar yaygın olsa da IT, güzel sanatlar, moda gibi farklı alanlarda da çeşitli programlar sunan okullar da mevcuttur. Ayrıca bazı programlar öğrencileri işletme ve marketing alanındaki uluslararası sınavlara hazırlamaktadır.

Yaşam Koşulları ve Konaklama

İngiltere’de Sertifika ve Diploma programlarına katılacakların bu alanlarda daha çok profesyonel kişilerden eğitim alacaklarını ve bu kişiler ile kurulacak iyi ilişkiler sayesinde çevrelerini dikkatle gözlemlediklerinde faydalanabilecekleri bir çok, yayın, kurum, mesleki örgütler bulabilecekleri ve bunlardan faydalanabilecekleri bir gerçektir.   Bu programlara katılacaklara aile yanı konaklama daha çok tercih ve tavsiye edilmektedir. Ailelerden genellikle yarım pansiyon seklinde konaklama talep edilir; aile öğrencinin sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini verir. Aile yanında kalarak İngiliz kültürünü daha yakından tanımak mümkün olur. Aileler anne-baba ve çocuklardan oluşabileceği gibi tek başına yaşayan veya artık emekli olup çocukları evden ayrılmış kişiler de olabilirler. Birden fazla öğrenci ağırlayan aileler oldukça yaygındır.

İngiltere’de sertifika programı sunan okulların pek çoğu kendisine ait müstakil bir binada yer alır. Çok az okulun aynı binada yurt olanağı mevcuttur. Ancak özellikle Londra, Cambridge, Oxford, Bournemouth, Brighton  gibi öğrencilerin yoğun olduğu şehirlerde çok sayıda özel yurt mevcuttur. Bu özel yurtlar genelde tek veya iki kişilik odalarda self catering konaklama imkanı sunarlar. Öğrencilerin yemeklerini yapabilecekleri paylaşımlı mutfaklar mevcuttur. Özel yurtların pek çoğunda odalarda banyo bulunmaktadır.

Yurt imkanlarının daha az olduğu şehirlerde okullar student house (öğrenci evi) olarak adlandırılan mini yurtlar sunmaktadır. Bunlar aslında byük mustakil evlerin okul tarafından öğrecilere kiralanmasıdır. Daha sıcak ve rahat arkadaş edinebileceğiniz bir ortam sunan student houselar’da banyolar genellikle diğer öğrencilerle paylaşılır. Mutfaklar ve oturma alanları yine diğer öğrencilerle sohbet etmek için idealdir.

İngiltere Sertifika & Diploma programları için vize

1.Ziyaretçi Öğrenci Vizesi

Ziyaretçi öğrenci vizesi maksimum 6 aya kadar katılınabilecek programlar için gerekli olan vize tipidir. Bu vize maksimum 6 aya kadar verilir ve uzatılamaz. Bu vize tipinde öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır?

Ziyaretçi öğrenci vizesi için hazırlanması gereken belgeler :

 • VAF1D Başvuru Formu (online olarak doldurulacak)
 • En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • 2 adet beyaz fonlu 45 mm X 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu biyometrik vesikalık fotoğraf.
 • Vize Başvuru Ücreti (6 aylık vize için 142 USD olup vize başvuru formu doldururken online olarak kredi kartı ile ödenir)
 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu ( acceptance letter) ; kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır. Bu konuda Edufix Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transcript)
 • Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 • Varsa evlenme cüzdanı
 • Askerlik terhis / tecil belgesi
 • Yurtdışında ki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler
 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler
 • Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları.
 • Pasaportunuzun ve varsa eski vizelerinizin fotokopileri

* Edufix Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İstanbul İngiliz konsolosluğu tarafından sınırlı sayıda eğitim danışmanlık firmasının yer aldığı student panel grubundadır. Bu nedenle normalde tercümesi istenen pek çok belgenizi İngilizceye çevirtmeniz ziyaretçi öğrenci vizesi için gerekmez.

2.Genel Öğrenci Vizesi (PBS Tier 4 General Student)

Öğrenci vizesi öncelikle 6 ay ve daha uzun süreli programa gitmek isteyenler ve/veya süresi ne olursa olsun bir programdan sonra başka bir programa katılmayı planlayanlar için alınması gereken vize tipidir.

Bu vize tipinde değerlendirme TIER 4 adı verilen 40 puanlı bir sistem üzerinden yapılmaktadır.

TIER 4 sisteminde 30 puan okuldan alınacak olan kabul belgesinden ve 10 puan ise yeterli ve kuralına uygun miktarın bulunduğu banka hesabından verilmektedir. Öğrencinin vize alabilmesi için 40 puanın hepsini alması gerekmektedir.

Genel Öğrenci Vizesi uzatılabilir bir vizedir.İngiltere’de öğrencilik durumu devam ettiği sürece ilgili kuruma başvurularak vize süresi uzatılabilir. 2011 Temmuz ayından itibaren İngiltere dil eğitimi veya sertifika programlarına katılan öğrenciler için çalışma izinlerini tamamen kaldırmış bulunmaktadır. Sadece devlet üniversitelerinde lisans veya yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler haftada 20 saat çalışabilirler.

Genel Öğrenci Vizesi için hazırlanması gereken belgeler :

VAF3 Başvuru Formu (online olarak doldurulacak)
Appendix 8 Student Visa ek başvuru formu
En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)
Varsa eski pasaportlarınız
2 adet beyaz fonlu 45 mm X 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu biyometrik vesikalık fotoğraf.
Vize Başvuru Ücreti
Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (CAS document) ;Bu konuda Edufix Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
İngilizce bilginizi gösteren belge ( IELTS, TOEFL, Peorson Test vs. resmi sınav sonucu)
Kuralına uygun banka hesabı (danışmanlarımız yardımıyla hesaplayacağınız miktarda paranın anne-baba veya öğrenciye ait hesapta 28 gün boyunca kalması gerekir)
Pasaportunuzun ilk 4 sayfası ile son sayfasının fotokopileri

Bütün belgeler orijinal ve İngilizce olmalıdır.

Not: Her öğrenci vize sürecinde kendi şartlarına göre değerlendirilmektedir.

Amerika’da sertifika programları
ALMANYA VİZE İŞLEMLERİ
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın