İNGİLTERE’DE YAZ OKULLARI

Neden İngiltere’de yaz okulu?

Yurtdışında çocuklar için yaz okulu denince ilk akla gelen ülke hiç kuşkusuz İngiltere‘dir. Onlarca yıldır düzenlenen bu yaz okulu etkinlikleri sonucunda İngiliz okulları, İngiliz devleti, İngiliz halkı bu konsepti içselleştirerek kurumsal bir hale getirdi. Bu sayede devletin bu tür kurslara katılan öğrencileri koruyan ciddi bir mekanizma oluşturduğu biliniyor. Her önüne gelen, istediği yerde, istediği kişiler ile böyle bir etkinlik yapamaz. Çocukların, konaklamasından tutun da, öğretmenlerin nitelikleri ve adli durumları, çocuklar ile çalışanların yetkinlik ve güvenilirlikleri, binaların güvenlik ve uygunluk durumları yönetmelik ve kanunlar ile belirlenmiştir. Canınızdan bir parça çocuğunuzu tanınan ve denetlenen bu kurumlarımıza gönül rahatligi ile gonderebilirsiniz. İngiltere’de yaz okuluna katilan bir öğrenci sadece İngilizcesini geliştirmeyecek, aynı zamanda, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen çocuklarla tanışacak, İngiliz eğitim ve yaşam tarzını görerek ufkunu açmış olacak ve herşeyden önemlisi kendi ayakları üstünde durmayı öğrenecektir. Bundan dolayı guruplar ile gitmektense tek başına böyle bir programa katılması teşvik edilebilir.

İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Konaklama

İngiltere yaz okulu programları daha çok yaz döneminde boş olan yatılı lise ve ilköğretim okulları ile bazı üniversite kampuslerinde sunulmaktadır. Öğrenciler için güvenli ve neşeli bir atmosfer oluşturan bu okullar genellikle yeşillikler içinde büyük kampüs ortamları sunarlar. Bu kampüslarin her türlü olanağından doğal olarak yazın bu okullara giden öğrenciler toplu bir şekilde yararlanırlar. Konaklama İngiliz aileler yanında veya okul yurtlarında sunulabilir. İngiltere yaz okulları öğleden sonra ve hafta sonu aktivitelerini daha çok tarihi ve turistik yerlere geziler, yüzme, tenis, futbol, basketbol, binicilik gibi sporlar ile kültürel dersler içerir.

İngiltere Öğrenci Vizesi

1.Ziyaretçi Öğrenci Vizesi
Ziyaretçi öğrenci vizesi maksimum 6 aya kadar katılınabilecek programlar için gerekli olan vize tipidir. Bu vize maksimum 6 aya kadar verilir ve uzatılamaz. Bu vize tipinde öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. İngiltere’de 6 aydan daha uzun süre sadece dil eğitimi almak isteyen öğrenciler “extended student visitor visa” olarak adlandırılan yeni bir vize türüne başvurabilirler. Bu durumda dil eğitimlerini maksimum 11 aya kadar uzatma şansları olacaktır. Extended student visitor vize için istenen belgeler normal ziyaretçi öğrenci vizesi için gereken belgelere aynı olup sadece vize ücreti biraz daha yüksektir.

İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır?

Ziyaretçi öğrenci vizesi için hazırlanması gereken belgeler :
· VAF1D Başvuru Formu (online olarak doldurulacak)

· En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)

· Varsa eski pasaportlarınız

· 2 adet beyaz fonlu 45 mm X 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu biyometrik vesikalık fotoğraf.

· Vize Başvuru Ücreti (6 aylık vize için 142 USD olup vize başvuru formu doldururken online olarak kredi kartı ile ödenir)

· Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu ( acceptance letter) ; kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır. Bu konuda Edufix Yurtdışı Eğitim’e danışınız.

· En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi)

· Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri

· Yurtdışında ki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler

· Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler

· Ailenize ait maaş bordroları, çalışma belgeleri

· Pasaportunuzun ve varsa eski vizelerinizin fotokopileri

.  18 yaş altı için anne ve babanın noterden yaptırmış olduğu yalnız başına seyahat etmeye izin veren vekaletname ve bunun İngilizce tercümesi

* Edufix Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İstanbul İngiliz konsolosluğu tarafından sınırlı sayıda eğitim danışmanlık firmasının yer aldığı student panel grubundadır. Bu nedenle normalde tercümesi istenen pek çok belgenizi İngilizceye çevirtmeniz ziyaretçi öğrenci vizesi için gerekmez.

Not: Her öğrenci vize sürecinde kendi şartlarına göre değerlendirilmektedir.

İngiltere Yaz Okullarımız

İngiltere yaz okulu programları daha çok yaz döneminde boş olan yatılı lise ve ilköğretim okulları ile bazı üniversite kampuslerinde sunulmaktadır. Öğrenciler için güvenli ve neşeli bir atmosfer oluşturan bu okullarda konaklama İngiliz aileler yanında veya okul yurtlarında sunulabilir. İngiltere’de öğleden sonra ve hafta sonu aktivitelerini daha çok tarihi ve turistik yerlere geziler, yüzme, tenis, futbol, basketbol, binicilik gibi sporlar ile kültürel dersler içerir. Ayrıca Oxford Royal Academy, Summer Discovery, Bucskmore gibi okullarımızda akademik yaz okulu programı almak da mümkündür. Eğer çocuğunuzun İngilizce seviyesi çok iyiyse ve İngiliz çocuklarla sosyalleşmesini istiyorsanız kalssik bir İngiliz yaz kampı olan PGL alternatifini de değerlendirebilrisniz.

ALMANYA'DA YAZ OKULLARI
FRANSA'DA DİL OKULLARI
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın