İtalya’da sertifika programları

Neden İtalya’da sertifika & diploma programları

Moda, tasarım, restorasyon, arkeoloji denildiğinde ilk akla gelen ülke: İtalya. Bu alanlarda Sertifika ve Diploma programlarında uzmanlaşmış eğitim kurumları ile İtalya; yurtdışında moda eğitimi düşünen öğrencilerin her zaman bir numaralı tercihi olmuştur. Yurtdışında iç mimari eğitimi veya tasarım proramları arayan öğrenciler için de en farklı seçenekleri İtalya’da bulmak mümkündür. İtalya’daki tasarım okullarının pek çoğu İngilizce eğitim sunmaktadır. Pek çok okul 3 yıllık lisans eğitimi dışında 1 sömestirlik veya 1 yıllık moda tasarım, iç mimarlık, endüstriyel tasarım veya grafik tasarım kursları da sunar. Aşçılık veya turizm-otelcilik alanında programlar da bulunabilir. Ayrıca pek çok İtalyanca kursu İtalyanca + moda; İtalyanca + aşçılık tarzı programlar da sunmaktadır.

Eğer üniversite eğitiminizi zaten bu alanlarda almışsanız sertifika programları yerine tamamen mesleki eğitime odaklanmış olan 1 yıllık master programlarını da değerlendirebilirsiniz. Master programları özellikle ‘Akademi’ olarak adlandırılan sanat okullarında mesleki bilgi ve becerilerinizi çeşitli workshop ve projecelerle destekleyip stajla birleştiren çok kaliteli ve güncel master programları sunmaktadır.

Okul profilleri ve ücretleri okulun dünya çapındaki tanınırlığına göre değişmektedir. Pek çok okulun yaz döneminde daha çok üniveriste öğrencileri için dizayn edilmiş 3-4 haftalık yaz okulu programları da mevcuttur.

Edufix Yurtdışı Eğitim’in ücretsiz danışmanlık sunduğu okullar;

 

Milano’da sadece lisansüstü düzeyde eğitim veren ünlü Domus Academy kendisi kadar ünlü NABA ile aynı kampusu paylaşmaktadır. Moda, iç mimarlık, mimarlık alanlarında pratik master programları mevcuttur.

 

Dünyanın en duyulmuş moda ve tasarım okullarından Marangoni İnstitute’de 1 yıllık yoğun sertifika programlarına sektör deneyimi olmayan öğrenciler de başvurabilr. Programlar İngilize olarak sunulmaktadır.

 

İtalya’nın ünlü moda ve tasarım okulu European Institute Design bünyesinde Moda Tasarım, İç Mimalık ve Endustriyel Tasarım programlarını İngilizce olarak almak mümkün.

 

Milano’da bulunan moda okulu Moda Burgo 4-9 aylık sertifika programları sunmakta. Moda tasarım alanında daha spesifik olak eğitim almak isteyenler için çocuk giyiminden gelinlik tasarımına kadar pek çok sertifika programı mevcut

 

Yurtdışında Grafik Tasarım, İç Mimarlık, Endustriyel Tasarım alanlarında en uygun fiyatlı eğitimleri bulabileceğiniz Florance Design Academy yaşam ve konaklamanın da kolay ve uygun olduğu Floransa şehrinde.

 

1954 yılından beri Milano’da İç Mimarlık programları sunan SPD bünyesinde 1 yıllık yoğun sertiifka programları mevcuttur. Görsel tasarım, ürün tasarımı ve araba tasarımı alanlarında sertifika düzeyinde eğitim programlarına alan dışı öğrenciler kabul edilirken; İç Mimari ve Endustriyel tasarım alanlarına iç mimari mezunları master düzeyinde katılabilirler.

İtalya’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Akdeniz iklimi özellikleri taşıyan  insanlarından oluşan İtalya’yi pek anlatmaya gerek var mi? Bir çok ozellikleri ile bize benzeyen bu sıcak kanlı, fevri ama sanata, markaya, güzel yemeye ve güzel giyinmeye meraklı ulusu tanımak çok keyifli olabilir. İtalya’da sertifika & diploma programları eğtimi veren pek çok okul öğrencileri için aile yanı konaklama veya yurt konaklaması ayarlamaktadır. Genellikle şehir merkezlerine yakın okullarda eğitim almak sanat, kültür ve eğlencenin de nabzını tutmak olacaktır.

İtalya’da  sertifika & diploma programları için vize

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evrak Listesi

Tamamen doldurulmuş Vize Başvuru Formu

Son 6 ay içerisinde çektirilmiş, 35-40mm, objektife direkt bakan, yüz hatlarının açık seçik ayırt edilmesini sağlayacak biçimde (kulaklar görünecek) beyaz arka planlı, iki adet fotoğraf

Pasaportunuzun geçerlilik süresini gösteren tüm sayfaları ve son sayfası varsa diğer vizelerinizin fotokopisi.

Son 10 sene içerisinde çıkartılmış pasaportunuzun geçerlilik süresi verilecek muhtemel vize bitim tarihinden itibaren en az üç ay olmalıdır. Ayrıca en az bir boş sayfası bulunmalıdır.

İstenilen vize süresini kapsayan ve yabancı ülkelerde geçerli olan bir seyahat sağlık sigortasının İngilizce aslı ve fotokopisi.

Eğitim alınacak olan okul veya enstitüden alınmış kayıt belgesi okunaklı fotokopisi. Bu konuda danışmanınızdan yardım alınız.

Okul harçlarının ödendiğine dair makbuz.

Varsa burs yazısı İngilizce aslı ve okunaklı fotokopisi.

İtalya’daki kalış süresince tüm masraflarının karşılanacağını belirten bankadan bir garanti yazısı aslı ve okunaklı fotokopisi (İmzalayan kişinin imza yetkisini gösteren banka imza sirküleri)(**).

Gidiş geliş uçak rezervasyonları.

Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslı alınması; anne ve baba pasaportuna kayıtlı çocuklar için de ayrı başvuru formu doldurulması; çocukların vize başvuru formlarını hem anne hem de babanın imzalaması gerekmektedir.18 yaş altı tüm çocuklar aileleri ile beraber seyahat ediyor olsalar bile her iki veliden de noter onaylı muvafakatname aslı ve fotokopisi getirilmesi zorunludur.

Vize harcı ve koordinasyon bedeli.

İtalya’da eğitim alacağı dönemde kalacağı yer bilgisi.

Tüm başvurularda, pasaport sahibine ait üzerinde T.C. Kimlik No yazılı 2 adet Nüfus Cüzdanı (Kimlik) fotokopisi getirilmesi zorunludur.

(**)Belirli bir maddi geliri olmayanlar (öğrenci, ev hanımı vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1.dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine bakmalıdırlar. Buna ek olarak, destekleneceklerine dair bir dilekçe aslı ve dilekçedeki imzanın o şahsa ait olduğunu ispatlayan resmi bir evrak (ehliyet, pasaport fotokopisi vb.) getirmelidirler.

Başvurularınızın değerlendirilmesi için İtalyan Konsolosluğu tarafından mülakata çağrılabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen maddelere ek olarak konsolosluk tarafından başka belgeler de getirmeniz istenebilir.

Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslı alınması; anne ve baba pasaportuna kayıtlı çocuklar için de ayrı başvuru formu doldurulması; çocukların vize başvuru formlarını hem anne hem de babanın imzalaması gerekmektedir.

Soyadı tutmama, boşanma, Avrupa Birliği vatandaşı yakını olma vb. gibi durumlarda başvuru sahiplerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği isteme hakkına sahiptir.

İtalya’da bir evde kalmak üzere davetli olanlara davet eden kişiden davet mektubu ve okunaklı kimlik fotokopisi ; Türk vatandaşı ise ilave oturma izni gerekmektedir.

Pasaportunda geçerli bir Schengen vizesi bulunanların İtalyan Konsolosluğu’ndan vize alabilmeleri için geçerli olan diğer vizeyi iptal ettirdikten sonra başvuru yapmaları gerekmektedir.

Eğitim görenler, yeni tarihli öğrenci belgelerini İngilizce getirmelidir.

Maddi olarak sizi İtalya’dan davet eden kişi destekliyorsa İtalya’da bir bankadan yapılmış olan banka teminat mektubu aslı ve fotokopisi.

Araçla seyahat edenlerden uluslararası ehliyet fotokopisi (beynelmilel şoför ehliyetnamesi), uluslararası trafik sigorta fotokopisi ve ruhsat fotokopisi.

İtalya’da sertifika & diploma programları sunan okullarımız

İtalya; yurtdışında moda eğitimi düşünen öğrencilerin her zaman bir numaralı tercihi olmuştur. Yurtdışında iç mimari eğitimi veya tasarım proramları arayan öğrenciler için de en farklı seçenekleri İtalya’da bulmak mümkündür. İtalya’daki tasarım okullarının pek çoğu İngilizce eğitim sunmaktadır. Pek çok okul 3-4 yıllık lisans eğitimi dışında 1 sömestirlik veya 1 yıllık moda tasarım, iç mimarlık, endustriyel tasarım veya grafik tasarım kursları da sunar. Aşçılık veya turizm-otelcilik alnında programlar da bulunabilr. Ayrıca pek çok İtalyanca kursu İtalyanca + moda; İtalyanca + aşçılık tarzı programlar da sunmaktadır.

Okul profilleri ve ücretleri okulun dünya çapındaki tanınırlığına göre değişmektedir. Pek çok okulun yaz döneminde daha çok üniveriste öğrencileri için dizayn edilmiş 3-4 haftalık yaz okulu programları da mevcuttur.

Kanada'da sertifika programları
Avustralya'da sertifika programları
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın