KANADA’DA DİL OKULLARI

Neden Kanada’da dil eğitimi?

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyenlerin en önemli tercihlerinden biri olan Kanada, Birleşmiş Milletler’in dünyanın en yaşanılır ülkeler ve şehirler sıralamasında hep en üst sıralarda yer balmaktadır. Yüksek yaşam standartları, güvenli şehirleri,  yalın İngilizcesi ve kaliteli dil okulları ile İngilizce dil eğitimi için dünyanın en önemli ülkelerinden olan Kanada aynı zamanda Fransızca eğitim de almak için harika bir seçenektir.

Kanada’da dil eğitimi için en fazla tercih edilen kentler sırasıyla; Toronto, Vancouver, Victoria, Halifax, Montreal ve Calgary gibi şehirlerdir. Quebec eyaleti hem İngilizce hem Fransızca’nın konuşulduğu bir eyalettir. Dolayısı ile her iki dili de bu eyalette kullanabilme ve öğrenme imkanı vardır.

Kanada dil okulları Türk öğrencilere özel olarak hazırladıkları promosyonlar, CAD kurunun diğer para birimlerine göre avantajlı oluşu, yaşam ve konaklama maliyetlerinin uygunluğu ve Kanada’nın güvenli ortamı göz önünde bulunduruğulduğunda çok cazip bir seçenek oluştururlar.

Kanadalıları sıcak kanlı ve dost canlısı olarak nitelendirmek abartı olmayacaktır. Bu özellikleri ile Kanadalılar ile tanışmak, sohbet etmek fırsatı bir çok ülke ve kültüre göre daha kolaydır. Bu da kuşkusuz dili hızlı bir şekilde geliştirmeyi kolaylaştıran bir unsurdur. Kanada’nın çok kültürlü büyük şehirlerinde dünyanın her tarafından gelen insanların oluşturduğu topluluklar bu şehirlerin kültür ve mutfaklarını zenginleştirmiş. Kanada’da Türk mutfağının yanında dünya mutfaklarını da tatmaya hazır olmalısınız!

Kanada’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Kanada dil eğitimi programlarının süresi öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 4 ile 52 hafta arasında değişir. Ders programı genellikle sabah 09.00’da başlayıp öğleden sonraya kadar devam eder. Öğrenciler boş zamanlarında okulların bilgisayar salonlarından, kütüphanelerinden ve sosyal imkanlarından yararlanırlar. Hafta sonları çevre şehirlere geziler düzenlenir ve dileyen öğrenciler küçük bir ekstra ücret karşılığında bu gezilere katılabilirler. Sınıflardaki ortalama öğrenci sayısının 12 – 15 olduğu genel İngilizce programlarına katılabilmek için en az 16 yaşında olmak gerekir. Yaşla ilgili bir üst sınır yoktur. Öğrencinin dil seviyesine uygun bir sınıfa yerleştirilebilmesi için okulun ilk günü seviye tespit sınavı yapılır. Tercih edebileceğiz çok sayıda dil okul bulunmakta olup en popüleri ILAC, ILCS, EC, Stafford House, KAPLAN, Eurocentres, King George, ELS, St.Giles, Global Village olarak devam etmektedir. Bu okullar konsolosluk tarafından oldukça iyi tanındığı için vize kolaylığı da sağlamaktadır.

Kanada dil okulları için Kanada Hükümeti tarafından verilen DLI numarası hem okulun kalitesi; hem de vize açısından öğrenci vizesine uygunluk durumunu belirten bir özelliktedir.

Bir çok ülkede olduğu gibi Alternatif Kanada’ya da en uzun süredir öğrenci gönderen kurumların başında gelir. Alternatif Yurtdışı Eğitimin Kanada’da eğitim ve yaşam ile ilgili kurumsal birikimi öğrencilerinin her konuda daha donanımlı olmalarını sağlamakta ve oradaki başarılarına olumlu etki etmektedir. Kanada vizesi konusundaki tecrübe ve birikimlerimizi öğrencilerimiz için kullanarak, en doğru ve gerçekçi şekilde vize başvurularına yansıtıyoruz. Kanada söz konusu olduğunda Alternatif’den daha iyi bir alternatifiniz olamaz!

Yaşam Koşulları ve Konaklama

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, Pasifik (Büyük okyanus) ve Atlantik okyanusu arasında kalmış bir yarımadadır. Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki bu devasa boyutlardaki ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur ve bir konfederasyondur. Bunlar: Alberta, Biritish Columbia, Manito, New Brunswick, Newfoundland, Nova Scotia, Ontario, Prince Edward Island, Quebec, Saskatchewan, Yukon Territorry, Northwest Territories, Nunavut.

 

Bölge Eyalet/Bölge Başkent
Atlantic Region Newfoundland ve Labrador St. John’s
Prince Edward Island Charlottetown
Nova Scotia Halifax
New Brunswick Fredericton
Merkez Kanada Quebec Québec
Ontario Toronto
Orta Kanada Manitoba Winnipeg
Saskatchewan Regina
Alberta Edmonton
Batı Sahilleri British Columbia Victoria
Kuzey Nunavut Iqaluit
Northwest Territories Yellowknife
Yukon Whitehorse

 

Kanada’nın federal başkenti Ottawa şehridir ve Ontario eyaletinde yer alır. Toplam nüfusun %90’ı A.B.D. sınırına yakın mesafede oturmaktadır çünkü iklim şartları bu bölgelerde nispeten daha elverişlidir. Kanada bir göçmenler ülkesi olarak kabul edilir ve dünyanın her ülkesinden ülkeye yerleşmiş etnik nüfusa sahiptir. Her türlü din, dil ve kültür özellikle büyük şehirlerde bulunmaktadır. Kanada deyince akla ilk çağrışım yapan soğuk ve karlı kışlarıdır. Fakat Kanada çok değişik iklim koşullarının yaşandığı bir ülkedir. Kuzeyi tamamıyla buzul olmasına rağmen British Columbia, Ontario ve Nova Scotia eyaletlerinin güney bölgeleri nispeten ılıman bir iklim sergilemektedir.

 

Ülke genelinde yazları rutubetli 30-35 C derece ile kışları bol kar yağışlı – 25, -30 C derece olağan karşılanır. Genelde ilkbahar ve sonbaharda daha normal sıcaklıklar görülür fakat ara mevsimler genellikle kısadır. Toronto’nun iklimi Ontario Gölü sayesinde daha ılımandır ve iklimi Kanada’nın en yumuşak iklimlerindendir. Kanada’da vergi oranları yüksektir. Alışverişlerde unutulmaması gereken, toplam fiyatın üzerine kasada %15 vergi konulacağıdır. Bu sistem Türkiye’den farklı olduğu için alışmak zaman almaktadır. Eaton Center en büyük alışveriş merkezi olup Yonge Street, Yonge & Dundas’da bulunmaktadır. Dünyanın en uzun caddesi (Younge Street), dünyanın en büyük şelalesi (Niagara), dünyanın en yüksek kulesi CN Tower (ismi Canadian National’ın kısaltılmasıdır. Yüksekliği 553 metredir) burda bulunmaktadır.

 

Ulaşım street carlar ve metrolarla sağlanıyor. Kusursuz toplu taşıma sistemiyle 24 saati dolu dolu yaşayabileceğiniz bir yerdir Toronto. 1921’de ilk defa çalışmaya başlayan TTC (Toronto Transit Commission) günümüze kadar gelmiştir. Aylık 100 CAD metropass alıyorsun ve ay boyu bindiğin ulaşım araçlarında onu kullanıyorsun. Normal otobüsler yaşlıların ve sakatların binebilmesi için yere 1 cm kalana kadar aşağıya iner. Kapalı yerde sigara içmeniz imkansızdır. Dünyada İngilizce ve Fransızca’nın birlikte resmi dil olduğu tek ülkedir. Kanada Öyle güvenlidir ki; insanlar günün 24 saati istedikleri zaman dışarı çıkabilirler, özellikle Toronto’da. Süpermarketler de 24 saat açıktır.

 

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada öğrenci vizesi nasıl alınır?

Kanada vize başvuruları buradan online olarak yapılabileceği gibi Kanada vizeleri için resmi başvuru merkezi olan VFS ofislerinden de yapılabilir. VFS başvuru ofisleri Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır. Kanada vize başvurularında herhangi bir biyometrik başvuru gerekmediğinden Alternatif Yurtdışı Eğitim öğrencilerinin şahsen başvuru merkezlerine gitmesi gerekmez. Kanada’da eğitim alabilmek için iki tip vize bulunmaktadır;

  1. Ziyaretçi Vizesi

Maksimum 6 aya kadar olan programlar için ziyaretçi vizesi almak yeterlidir. Bu vize maksimum 6 aya kadar verilir ve uzatılamaz. Bu vize tipinde öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

  1. Öğrenci Vizesi
    6 aydan uzun süreli tüm eğitimler için öğrenci vizesi başvurusu yapılır. Ayrıca 6 aydan daha kısa sureli bir programa katılmak için kayıt olduğunuz halde, sonrasında 6 ayı geçecek başka bir eğitim daha almayı planlıyorsanız yine öğrenci vizesine başvurmalısınız. Öğrenci vizesi başvurusu yapabilmeniz için gideceğiniz okulun DLI numarası olması gerekir (Designated Learning Institute). Kanada göçmenlik departmanı Haziran 2014 yılı itibarıyla sadece DLI olan okullar için öğrenci vizesi alınabileceğini bildirmiştir.

Kanada’da dil eğitimi alırken öğrencilerin çalışma izni yoktur. Ancak uzun sureli bir sertifika veya akademik eğitime katılacak öğrenciler haftada 20 saat kampus dışında çalışabilirler.

Kanada Vize Ücreti

Ziyaretçi vizesi ücreti: 100 CAD

Öğrenci vizesi ücreti: 150 CAD

Bu ücret dışında başvuru merkezi olan VFS’ye 30.16 CAD karşılığı TL olarak vize başvuru alım ücretiödenir. Online vize başvurularında bu ücret ödenmez ancak vizeniz sonuçlandığında pasaportunuzu VFS aracılığı ile Kanada Büyükelçiliğine yollamanız gerekir ve bunun için VFS’ye 22.61 CAD karşılığı TL ücret ödenir.

 

Kanada öğrenci vizesi başvurusu kaç günde sonuçlanır?

 

Kanada ziyaretçi vizesi başvuruları normalde 15 iş gününde sonuçlanmaktadır. Yoğun dönemlerde bu süreç 2 aya kadar uzarken daha az yoğun aylarda 5 iş gününe kadar düşebilir.

 

Ziyaretçi ve öğrenci vizesi için hazırlanması gereken belgeler;

– Vize Başvuru formu ve family information formu (online başvurularda online submit edilir. VFS üzerinden yapılacak başvurularda buradan ilgili form doldurulup print edilir.

– En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)

– Varsa eski pasaportlarınız

– 2 adet beyaz fonlu 45 mm x 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu vesikalık fotoğraf.

– Vize Başvuru Ücreti (Ziyaretçi öğrenci vizesi için 100 CAD, Öğrenci vizesi için 150 CAD – Kanada Büyükelçiliği Garanti Bankası hesabına yatırılır- online başvurularda kredi kartı ile online ödenir)

– Neden Kanada’da eğitim alınmak istendiğine dair yazılacak niyet mektubu

– Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptance letter) Bu konuda Alternatif    Yurtdışı Eğitim’e danışınız.

– En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transkript)

– Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri

– Varsa evlenme cüzdanı

– Askerlik terhis / tecil belgesi

– Arşivli Sabıka Kaydı

– Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dokümanlar;

– Size ve/veya ailenize ait banka hesap cüzdanı asılları veya banka onaylı fotokopileri veya bankadan alınmış güncel hesap bakiyesini gösteren mektup.

– Eğer banka hesapları sizden başka birine aitse masraflarınızın bu kişi/kişilerce karşılanacağını belirten sponsor mektubu.

– Ailenizde çalışan kişilere ait maaş bordroları.

– Eğer aileniz kendi işini yürütmekte ise iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri; varsa şirket broşürleri; şirket yurtdışına ithalat veya ihracat yapıyorsa bunu belgeleyen fatura, irsaliye, sözleşme vs.

– Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler. (kontrat fotokopileri)

– Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber SSK’lı işe giriş bildirgesi, maaş bordroları, çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri. Tapu ve ruhsat dışında ki bütün belgeler İngilizce olarak hazırlanacaktır. İngilizce olarak hazırlanamayan belgeler çevirileri yapılarak dosyaya eklenmelidir.

Not: Her iki vize içinde hazırlanması gereken belgeler aynıdır.

 

Kanada öğrenci vizesinin reddi

 

Kanada vize başvuruları hem sunduğunuz dokümanlar hem de başvuru formunda ve niyet mektubunda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda Kanada vize görevlileri tarafından değerlendirilir. Maddi olarak yeterli imkana sahip olmayan veya eğitim sonunda Kanada’yı terk etmeyeceği düşünülen başvuru sahiplerinin vizeleri reddedilebilir. Ret durumunda size genel bir ret mektubu yollanacaktır. Bu mektupta vize görevlileri sizin ret neden veya nedenlerinize en yakın seçenekleri işaretlemiş olurlar. Bir yanlış anlaşılma veya durumunuzda değişiklik olduğunu düşünüyorsanız yeni bir başvuru yapıp bu nedenleri detaylıca açıklamanızı tavsiye ederiz. 18 yaşın altında olan öğrenciler için mutlaka Kanada’da ikamet eden bir guardian ayarlanmalıdır. Okullar bunun için guardianship mektubu yollama hizmeti sunarlar.

Okullarımız

Kanada’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan Kanada dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 4 ile 52 hafta arasında değişir. Ders programı genellikle sabah 09.00’ da başlayıp öğleden sonraya kadar devam eder. Öğrenciler boş zamanlarında okulların bilgisayar salonlarından, kütüphanelerinden ve sosyal imkanlarından yararlanırlar. Hafta sonları çevre şehirlere geziler düzenlenir ve dileyen öğrenciler küçük bir ekstra ücret karşılığında bu gezilere katılabilirler. Sınıflardaki ortalama öğrenci sayısının 12 – 15 olduğu Genel İngilizce Programları’na katılabilmek için en az 16 yaşında olmak gerekir. Yaşla ilgili bir üst sınır yoktur. Öğrencinin dil seviyesine uygun bir sınıfa yerleştirilebilmesi için okulun ilk günü seviye tespit sınavı yapılır. Tercih edebileceğiz çok sayıda okul bulunmakta olup en popüleri ILAC, LSC, ILCS,  Eurocentres, King Goerge, ELS, St.Giles, Global Village, Vancouver English Center olarak devam etmektedir. Bu okullar konsolosluk tarafından oldukça iyi tanındığı için vize kolaylığı da sağlamaktadır.

AVUSTRALYA'DA DİL OKULLARI
AMERİKA'DA DİL OKULLARI
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın