Kanada’da sertifika programları

Neden Kanada’da sertifika & diploma programları

Yurtdışında sertifika veya diploma programı denildiğinde Kanada dikkate alınması gereken bir ülkedir. Zira Kanada’da Sertifika ve Diploma eğitimi oldukça yaygındır. Programlar çoğunlukla Career College olarak adlandırılan özel okullar tarafından düzenlenir. Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında çok sayıda ve çeşitli sertifika programları sunarken Toronto bölgesinde ise IT ve İşletme alanında eğitim veren okulların sayısı dikkat çeker. Her iki bölgede de İşletme, pazarlama, ticaret alanında sertifika ve diploma programları sunan okullar mevcuttur. Az sayıda International Business College dışında çoğunlukla Career College’ler hem yabancı öğrencilerin; hem de Kanadalı öğrencilerin devam ettikleri okullardır.

Üniversite mezunları kariyer kolejler dışında George Brown, Seneca, Centennial gibi devlet okullarında sunulan post graduate diploma programlarına katılarak eğitimlerini tamamladıktan sonra eğitim almış oldukları alanda Kanada’da 1 yıl çalışma hakkına sahip olabilirler (OPT). Bu programlar sertifika programi ile master programi arasinda bir egitim sistemine sahiptir. Öğrenciler 8 ay boyunca teorik ve mesleki anlamda egitim alirlar. Bazi postgraduate diploma programlari 8 aylik egitim sonrasinda 4 ay ucretli staj (co-op çalışma) programi ekler. Bu tür bir program hem teorikte alınan eğitimi stajla pekiştirmek hem de OPT doneminde calisma alani yaratmak açısından önemlidir. Kanada’da yurtdışı eğitim alan öğrencilerin mezuniyetlerini takiben 1-3 yıl arasında çalışma izinlerine sahip olması belirli bir süre yurtdışında iş deneyimi edinmek isteyen öğrenciler için çok büyük avantajdır.

Kanada’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Muhteşem doğası, sıcak insanları, eğitim  ve kültür düzeyi yüksek insanları, ileri teknoloji alt yapsı ile kanada’da  sertifika & diploma programı almak bir ayrıcalık olabilir.

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, Pasifik (Büyük okyanus) ve Atlantik okyanusu arasında kalmış bir yarımadadır. Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki bu devasa boyutlardaki ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur ve bir konfederasyondur. Bunlar: Alberta, Biritish Columbia, Manito, New Brunswick, Newfoundland, Nova Scotia, Ontario, Prince Edward Island, Quebec, Saskatchewan, YukonTerritorry, Northwest Territories, Nunavut.

Bölge Eyalet/Bölge Başkent
Atlantic Region Newfoundland ve Labrador St. John’s
Prince Edward Island Charlottetown
Nova Scotia Halifax
New Brunswick Fredericton
Merkez Kanada Quebec Québec
Ontario Toronto
Orta Kanada Manitoba Winnipeg
Saskatchewan Regina
Alberta Edmonton
Batı Sahilleri British Columbia Victoria
Kuzey Nunavut Iqaluit
Northwest Territories Yellowknife
Yukon Whitehorse

Kanada’ nın fedaral başkenti Ottawa şehridir ve Ontario eyaletinde yer alır. Toplam nüfusun %90 ı A.B.D. sınırına yakın mesafede oturmaktadır, çünkü iklim şartları bu bölgelerde nispeten daha elverişlidir. Kanada bir göçmenler ülkesi olarak kabul edilir ve dünyanın her ülkesinden ülkeye yerleşmiş etnik nüfusa sahiptir. Her türlü din, dil ve kültür özellikle büyük şehirlerde bulunmaktadır. Kanada deyince akıla ilk çağrışım yapan soğuk ve karlı kışlarıdır. Fakat Kanada çok değişik iklim koşullarının yaşandığı bir ülkedir. Kuzeyi tamamıyla buzul olmasına rağmen British Columbia, Ontario ve Nova Scotia eyaletlerinin güney bölgeleri nispeten ılıman bir iklim sergilemektedir. Ülke genelinde yazları rutubetli 30-35 C derece ile kışları bol kar yağışlı – 25, -30 C derece olağan karşılanır. Genelde ilkbahar ve sonbaharda daha normal sıcaklıklar görülür fakat ara mevsimler genellikle kısadır.Toronto nun iklimi Ontario Gölü sayesinde daha ılımandır ve iklimi Kanada’ nın en yumuşak iklimlerindendir.Kanada’da vergi oranları yüksektir. Alışverişlerde unutulmaması gereken, toplam fiyatın üzerine kasada %15 vergi konulacağıdır. Bu sistem Türkiye’den farklı olduğu için alışmak zaman almaktadır Eaton Center en büyük alışveriş merkezi olup Yonge Street, Yonge & Dundas da bulunmaktadır.. Dünyanın en uzun caddesi (younge street), dünyanın en büyük şelalesi (niagara), dünyanın en yüksek kulesi CN Tower (ismi Canadian National’ ın kısaltılmasıdır. Yüksekliği 553 metredir)

Ulaşım street carlar ve metrolarla sağlanıyor. Kusursuz toplu taşıma sistemiyle 24 saati dolu dolu yaşayabileceğiniz bir yerdir Toronto. 1921’de ilk defa çalışmaya başlayan TTC (Toronto Transit Commission) günümüze kadar gelmiştir. Aylık 100 CAD metropass alıyorsun ve ay boyu bindiğin ulaşım araçlarında onu kullanıyorsun. Normal otobüsler yaşlıların ve sakatların binebilmesi için yere 1 cm kalana kadar aşağıya iner. Kapalı yerde sigara içmeniz imkansızdır. Dünyada İngilizce ve Fransızca nın birlikte resmi dil olduğu tek ülkedir. Kanada Öyle güvenlidir ki; İnsanlar günün 24 saati istedikleri zaman dışarı çıkabilirler. Özellikle TORONTO. Süpermarketler 24 saat açıktır.

Kanada’da sertifika & diploma programları için vize

Kanada’da eğitim alabilmek için iki tip vize bulunmaktadır.

 

1. Ziyaretçi Öğrenci Vizesi

Ziyaretçi öğrenci vizesi maksimum 6 aya kadar katılınabilecek programlar için gerekli olan vize tipidir. Bu vize maksimum 6 aya kadar verilir ve uzatılamaz.

Bu vizeye 2 haftadan itibaren 6 aya kadar eğitim almak isteyen, eğitim programı bitince başka bir programa katılmak istemeyen öğrenciler başvurabilirler.

2.Öğrenci vizesi

Öğrenci vizesi 6 ay ve daha uzun süreli programlara katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vizedir. Öğrencilik durumu devam ettiği sürece ilgili makamlardan vize süresi uzatılabilir.

 

Ziyaretçi Öğrenci Vizesi ve Öğrenci Vizesi için hazırlanması gereken belgeler :

 • Vize Başvuru formu
 • En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ,ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Ziyaretçi öğrenci vizesi için 2 adet, Öğrenci Vizesi için 4 adet beyaz fonlu 45 mm X 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu vesikalık fotoğraf.
 • Vize Başvuru Ücreti (Ziyaretçi öğrenci vizesi için 100 CAD , Öğrenci vizesi için 150 CAD
 • Neden Kanada’da eğitim alınmak istendiğine dair yazılacak niyet mektubu
 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptance letter) Bu konuda Alternatif    Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transcript)
 • Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 • Varsa evlenme cüzdanı
 • Askerlik terhis / tecil belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Arşivli Sabıka Kaydı
 • Yurtdışında ki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler
 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler
 • Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları.

* Tapu ve ruhsat dışında ki bütün belgeler İngilizce olarak hazırlanacaktır.İngilizce olarak hazırlanamayan belgeler çevirileri yapılarak dosyaya eklenmelidir

Not:Her iki vize içinde hazırlanması gereken belgeler aynıdır.

Okullarımız

Kanada’da sertifika eğitimi oldukça yaygındır. Programlar çoğunlukla Career College olarak adlandırılan özel okullar tarafından düzenlenir. Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında çok sayıda ve çeşitli sertifika programları sunarken Toronto bölgesinde IT ve İşletme alanında eğitim veren okulların sayısı dikkat çeker. Her iki bölgede de İşletme, pazarlama, ticaret alanında sertifika ve diploma programları sunan okullar mevcuttur. Az sayıda International Business College dışında çoğunlukla Career College’ler hem yabancı öğrencilerin; hem de Kanadalı öğrencilerin devam ettikleri okullardır.
Üniversite mezunları kariyer kolejler dışında George Brown, Seneca, Centennial gibi devlet okullarında sunulan post graduate diploma programlarına katılarak eğitimlerini tamamladıktan sonra eğitim almış oldukları alanda Kanada’da 1 yıl çalışma hakkına sahip olabilirler (OPT). Bu programlar sertifika programi ile master programi arasinda bir egitim sistemine sahiptir. Ogrenciler 8 ay boyunca teorik ve mesleki anlamda egitim alirlar. Bazi postgraduate diploma programlari 8 aylik egitim sonrasina 4 a ucretli staj (co-op calisma) programi ekler. Bu tur bir program hem teorikte alinan egitimi stajla pekistirmek hem de OPT doneminde calisma alani yaratmak acisindan önemlidir. Kanada’da yurtdışı eğitim alan öğrencilerin mezuniyetlerini takiben 1-3 yıl arasında çalışma izinlerine sahip olması belirli bir süre yurtdışında iş deneyimi edinmek isteyen öğrenciler için çok büyük avantajdır.

Alternatif Yurtdışı Eğitim’in ücretsiz danışmanlık sunduğu okulları

1967 yılından beri Kanadalı ve yabancı öğrenciler için çok sayıda sertifika, diploma ve lisans programları sunan Humber College; Kanada’da sertifika programı planlayan öğrenciler için prestijli bir tercih olacaktır.

 

Medya, tasarım, aşçılık ve moda alanlarında kısa süreli sertifika programları sunan Art Institutes Vancouver pek çok tasarım programında ödüller de almıştır.

 

Toronto’da çok büyük bir kampuste Kanadalı ve yabancı öğrencilere eğitim veren Seneca College Kanada’nın en büyük public okullarından birisidir

 

Toronto sehir merkezindeki en buyuk kolejlerden birisi olan George Brown cok sayida MYO programlari.

 

 

Vancouver şehir merkezinde bulunan Arbutus College Kanada hükümeti tarafından co-op programlar sunma konusunda onaylanmış bir özel kariyer okuludur.

 

King George Business College KGIC dil okulundan ayrilarak Vancouver sehir merkezi ve Toronto’da yabanci ogrencilere …

 

Greystone College Vancouver okulunda yabancı öğrenciler için 8 hafta-1 yıl arası özellikle İşletme Otelcilik ağırlıklı çok sayıda sertifika progranları sunulmaktadır. Okulun sahip olduğu ILSC dil okulunda ise İngilizce yanında çok sayıda sertifika dersleri almak mümkündür.

 

Kanada’nin baskenti Ottowa’da bulunan Algonquin College isletmeden sanat ve medyaya pek cok alanda 1 veya 2 yıllık.

Fransa'da Sertifika Programları
İtalya'da sertifika programları
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın