KANADA’DA YAZ OKULLARI

Neden Kanada’da yaz okulu?

Kanada eğitim kurumları genel olarak çok kalitelidir, özellikle 18 yaş altı gençler için dil okulları tarafından oluşturulan yaz kampları son derece öğretici ve keyifli olabilir.  Yurtdışında yaz okulu düşünen, Kanada’ya tek başına uçmayı göze alacak gençler hava alanında karşılanır. Konaklamaya yerleştirilir ve her aktivitesi kontrol altındaki programlarından keyif almaya başlayabilirler.

Kanada’da yaz okulu programı kapsamında İngilizce veya Fransızca programları bulmak mümkündür. Özellikle her iki dili virlikte kullabıldığı Montreal gibi şehirlerde öğrenciler dilerlerse gün içinde İngilizce eğitim alırken konaklama için Fransızca konuşan aileleri seçerek fransızca pratik yapmaya da devam edebilirler. Kanada’da pek çok yaz okulu öğleden sonra aktivitelerinde doğa gezileri ve sporlarına da yer vermektedir.

Kanada’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Muhteşem doğası, sıcak insanları, eğitim ve kültür düzeyi yüksek insanları, ileri teknoloji alt yapsı ile yaz okulu programı almak bir genç için ayrıcalık olabilr.

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, Pasifik (Büyük okyanus) ve Atlantik okyanusu arasında kalmış bir yarımadadır. Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki bu devasa boyutlardaki ülke, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur ve bir konfederasyondur. Bunlar: Alberta, Biritish Columbia, Manito, New Brunswick, Newfoundland, Nova Scotia, Ontario, Prince Edward Island, Quebec, Saskatchewan, Yukon Territory, Northwest Territories, Nunavut.

Devamı
Bölge Eyalet/Bölge Başkent
Atlantic Region Newfoundland ve Labrador St. John’s
Prince Edward Island Charlottetown
Nova Scotia Halifax
New Brunswick Fredericton
Merkez Kanada Quebec Québec
Ontario Toronto
Orta Kanada Manitoba Winnipeg
Saskatchewan Regina
Alberta Edmonton
Batı Sahilleri British Columbia Victoria
Kuzey Nunavut Iqaluit
Northwest Territories Yellowknife
Yukon Whitehorse

Kanada’ nın fedaral başkenti Ottawa şehridir ve Ontario eyaletinde yer alır. Toplam nüfusun %90 ı A.B.D. sınırına yakın mesafede oturmaktadır, çünkü iklim şartları bu bölgelerde nispeten daha elverişlidir. Kanada bir göçmenler ülkesi olarak kabul edilir ve dünyanın her ülkesinden ülkeye yerleşmiş etnik nüfusa sahiptir. Her türlü din, dil ve kültür özellikle büyük şehirlerde bulunmaktadır. Kanada deyince akıla ilk çağrışım yapan soğuk ve karlı kışlarıdır. Fakat Kanada çok değişik iklim koşullarının yaşandığı bir ülkedir. Kuzeyi tamamıyla buzul olmasına rağmen British Columbia, Ontario ve Nova Scotia eyaletlerinin güney bölgeleri nispeten ılıman bir iklim sergilemektedir. Ülke genelinde yazları rutubetli 30-35 C derece ile kışları bol kar yağışlı – 25, -30 C derece olağan karşılanır. Genelde ilkbahar ve sonbaharda daha normal sıcaklıklar görülür fakat ara mevsimler genellikle kısadır.Toronto nun iklimi Ontario Gölü sayesinde daha ılımandır ve iklimi Kanada’ nın en yumuşak iklimlerindendir.Kanada’da vergi oranları yüksektir. Alışverişlerde unutulmaması gereken, toplam fiyatın üzerine kasada %15 vergi konulacağıdır. Bu sistem Türkiye’den farklı olduğu için alışmak zaman almaktadır Eaton Center en büyük alışveriş merkezi olup Yonge Street, Yonge & Dundas da bulunmaktadır.. Dünyanın en uzun caddesi (younge street), dünyanın en büyük şelalesi (niagara), dünyanın en yüksek kulesi CN Tower (ismi Canadian National’ ın kısaltılmasıdır. Yüksekliği 553 metredir)

Ulaşım street carlar ve metrolarla sağlanıyor. Kusursuz toplu taşıma sistemiyle 24 saati dolu dolu yaşayabileceğiniz bir yerdir Toronto. 1921’de ilk defa çalışmaya başlayan TTC (Toronto Transit Commission) günümüze kadar gelmiştir. Aylık 100 CAD metropass alıyorsun ve ay boyu bindiğin ulaşım araçlarında onu kullanıyorsun. Normal otobüsler yaşlıların ve sakatların binebilmesi için yere 1 cm kalana kadar aşağıya iner. Kapalı yerde sigara içmeniz imkansızdır. Dünyada İngilizce ve Fransızca nın birlikte resmi dil olduğu tek ülkedir. Kanada Öyle güvenlidir ki; İnsanlar günün 24 saati istedikleri zaman dışarı çıkabilirler. Özellikle TORONTO. Süpermarketler 24 saat açıktır.

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da eğitim alabilmek için iki tip vize bulunmaktadır.

 1. Ziyaretçi Öğrenci Vizesi

Kanada,da Ziyaretçi öğrenci vizesi maksimum 6 aya kadar katılınabilecek programlar için gerekli olan vize tipidir. Bu vize maksimum 6 aya kadar verilir ve uzatılamaz. Yaz okulu için gidecek öğrenciler bu vize türüne başvurabilir.

Bu vizeye 2 haftadan itibaren 6 aya kadar eğitim almak isteyen, eğitim programı bitince başka bir programa katılmak istemeyen öğrenciler başvurabilirler.

Kanada öğrenci vizesi nasıl alınır?

Devamı

Ziyaretçi Öğrenci Vizesi için hazırlanması gereken belgeler :

 • Vize Başvuru formu
 • En az 1 yıl geçerli pasaport .(Yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ,ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.)
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Ziyaretçi öğrenci vizesi için 2 adet, 45 mm X 35 mm ölçüsünde son 3 ay içinde çekilmiş arkası beyaz fonlu vesikalık fotoğraf.
 • Vize Başvuru Ücreti (Ziyaretçi öğrenci vizesi için 100 CAD)
 • 18 yaş altındakiler için okuldan alınacak guardianhip-veli mektubu
 • Neden Kanada’da eğitim alınmak istendiğine dair yazılacak niyet mektubu
 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptance letter) Bu konuda Edufix   Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transcript)
 • Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 16 yaş üzeri için Arşivli Sabıka Kaydı
 • Yurtdışında ki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler
 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler

* Tapu ve ruhsat dışında ki bütün belgeler İngilizce olarak hazırlanacaktır.İngilizce olarak hazırlanamayan belgeler çevirileri yapılarak dosyaya eklenmelidir

Not:Her iki vize içinde hazırlanması gereken belgeler aynıdır.

Kanada yaz okulları-University of Toronto

Toronto şehir merkezinde bulunan University of Toronto kampusunde yine üniveristenin kendisi tarafından düzenlenen yaz okulu programları kısa sürede çok populer olmuştur. Üniversitenin kendi yurtlarında her katta grup liderleri eşliğinde konaklama imkanı mevcuttur.(genelde University of Toronto öğrencileri olan grup liderleri program boyunca belirli sayıda öğrencinin abla/ağabeyi rolünde olurlar)

Univeristy of Toronto, Harward Univeristesinden sonra Kuzey Amerika’daki en büyük kütüphaneye sahip olan okuldur ve öğrenciler genel İngilizce dersleri yanında nasıl araştırma yapılır, proje hazırlanır gibi bilgileri edinirler. Özellikle üniversite eğitimini Kanada’da devam ettirmek isteyen öğrenciler için Univeristy of Toronto’nun yaz programları eşsiz bir deneyim olacaktır.

University of Toronto Yaz Okulu – Genel İngilizce

Program İsmi General English Course
Bulunduğu Şehir Toronto
Yaş Grubu 12–14, 15-18 yaş
Konaklama Türü University of Toronto New college yurdunda tek kişilik odalarda tam pansiyon konaklama
Başlangıç Tarihleri 27 haziran, 4 Temmuz, 26 temmuz, 2 Ağustos
Haftalık Ders Saati 15 saat + aktiviteler
Aktiviteler öğleden sonra ve akşam sosyal ve sportif aktiviteler dışında haftada 2 tam gün gezi
Fiyat 3 hafta 4075 CAD, 4 hafta 5400 CAD

University of Toronto Yaz Okulu -TOEFL/IELTS Hazırlık

Program İsmi TOEFL/IELTS prep.
Bulunduğu Şehir Toronto
Yaş Grubu 15-18 yaş
Konaklama Türü University of Toronto New college yurdunda tek kişilik odalarda tam pansiyon konaklama
Başlangıç Tarihleri 27 haziran, 26 temmuz
Haftalık Ders Saati 15 saat + aktiviteler
Aktiviteler öğleden sonra ve akşam sosyal ve sportif aktiviteler dışında haftada 2 tam gün gezi
Fiyat 4 hafta 5400 CAD

University of Toronto Yaz Okulu – Advanced Academic Course

Program İsmi Advanced Academic Course
Bulunduğu Şehir Toronto
Yaş Grubu 15-18 yaş
Konaklama Türü University of Toronto New college yurdunda tek kişilik odalarda tam pansiyon konaklama
Başlangıç Tarihleri 27 haziran, 26 temmuz
Haftalık Ders Saati 15 saat (In this course, students immerse themselves in engaging applied mathematics projects and discussions. All English abilities are practiced through the use of content typical of the Canadian high school curriculum. Specialized instructors will select one topic area from science, engineering, economics, or international trade)
Aktiviteler öğleden sonra ve akşam sosyal ve sportif aktiviteler dışında haftada 2 tam gün gezi
Fiyat 4 hafta 5475 CAD
WORK AND TRAVEL
FRANSA'DA YAZ OKULLARI
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın