PORTEKİZ’DE DİL EĞİTİMİ

Türkiye’de genel olarak Portekiz yurtdışı eğitim denildiğinde akla yurtdışında Dil Kursları gelmektedir. Dil eğitimi konusunda kendini geliştirmek isteyen her yaştan insan amerika’dan avustralya’ya pek çok ülkedeki her fiyat ve kalite aralığındaki Dil Kurslarında eğitim görmektedir.

Her sektörde olduğu gibi yurtdışı dil eğitimi sektöründe de kötü niyetli kişi ya da kurumlar mevcuttur,23 yıllık tecrübe ve birikimimiz gereği bu tip okullar ile çalışmıyoruz.

Portekiz Dil Kursları olarak; yurtdışı eğitim gereksinimlerinin farkındayız, çözüm ortaklarımız ile siz değerli öğrencilerimizin yurtdışı eğitim organizasyonlarını eksiksiz olarak yerine getirmekteyiz.

Portekizce, dünyada yaklaşık olarak 250 milyon insanın konuştuğu bir dildir ve dünyada en yaygın 5. dil olarak kabul edilmektedir.

Resmi dil olarak Portekizceyi kullanan ülkeler Portekiz, Brezilya, Mozambik, Angola, Gine-Bissau, Capo Verde, Sao Tome ve Principe’dir. Macau (Çin), Ekvator Ginesi ve Doğu Timor’da ortak resmi dil olarak kullanılan Portekizce bugün Latin Amerika ve Karayiplerde nüfusun üçte biri tarafından kullanılmaktadır.

Portekizce, Birleşmiş Milletler (UN), Avrupa Birliği (EU), Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), Güney Amerika Ortak Pazarı (Mercosul), Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu (CPLP) ve Latin Birliği gibi uluslararası örgütlerde resmi dil olarak kullanılmaktadır.

Son yıllarda özellikle siyasi ve enerji politikaları başta olmak üzere dünyada ilgi çekmeye başlayan Latin Amerika ülkelerinde İspanyolca ile birlikte en çok kullanılan dil olan Portekizcenin, Türkiye’de çok yaygın olmamakla birlikte giderek önemi anlaşılmaya başlanmıştır. 2014 yılında gözlemci statüsünde kabul edildiğimiz Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu (CPLP) ile Latin Amerika, Avrupa, Afrika, Asya’da bulunan Portekizce konuşan ülkeler ile siyasi ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ve aynı zamanda ticaret, kültür ve eğitim alanlarında ortak projeler üretebilme imkanı kazanılmıştır.

2014 yılından itibaren, Ankara Üniversitesi, Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi “CAPLE Sınavı Merkezi (Portekizcenin Yabancı Dil Olarak Değerlendirilmesi Merkezi” olarak kabul edilmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda Merkezimiz bünyesinde, akademik personel ve öğrencilerin yanı sıra Başbakanlık, Avrupa Birliği, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Dışişleri, Ekonomi, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Maliye, Kültür ve Turizm, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları, Emniyet birimleri, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası ilişkiler alanında duyulan ihtiyaca yönelik olarak Portekizce Dil Kursları açılması planlanmaktadır.

BREZİLYA'DA DİL EĞİTİMİ
HOLLANDA'DA DİL EĞİTİMİ
Author Info

zafer

Yorum Yapılmamış

Bu Yazıya Yorum Yapın